آمریکا حرف خود درباره بازگشت به برجام را عملی کند
آمریکا حرف خود درباره بازگشت به برجام را عملی کند

وزیر امور خارجه روسیه در آستانه سفر به چین، با انتقاد شدید از برخورد غیرسازنده آمریکا با برجام، تأکید کرد: مسکو از ایجاد ائتلاف گسترده کشورهای مخالف تحریم‌های یک‌جانبه، حمایت کرده و ایجاد محدودیت‌‌های یکجانبه را ابزاری غیرقانونی می‌داند.

به گزارش پایگاه خبری جزمان به نقل از خبرگزاری تسنیم،”سرگئی لاوروف”وزیر امور خارجه روسیه در آستانه سفر خود به پکن، در مصاحبه‌ای اختصاصی با رسانه‌های گروهی چینی اعلام کرد که مقامات مسکو امیدوارند که دولت ایالات متحده که پیشتر از آمادگی خود برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران صحبت کرده بود، نیت خود را عملی سازد.  

لاوروف با اشاره به اینکه، واشنگتن با خارج شدن یکجانبه از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، نه تنها اجرای تعهدات خود را متوقف کرد، بلکه اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در این باره را برای سایر کشورها نیز ممنوع کرد، ادامه داد: «بطور کلی در غرب این تصور وجود دارد: “هر تصمیمی که ایالات متحده بگیرد، همانطور عمل می‌کنند؛ ولی اقدام درست آن بود که آنها به اجرای قطعنامه شورای امنیت در خصوص برنامه هسته‌ای ایران عمل می‌کردند؛ ولی واقعیت کنونی این است. در حالی که این برخورد آنها نقض شدید حقوق بین الملل است و گویای عدم توانایی کامل آنها در اجرای تعهداتشان است. من امیدوارم که اکنون دولت جدید آمریکا که تمایل خود برای بازگشت به توافق هسته‌ای را اعلام کرده، نیت خود را عملی سازد.»

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه یادآور شد که تلاش غربی‌ها برای تنبیه کردن روسیه و چین با کمک تحریم‌ها، “به سادگی عاقلانه نیست”. وی توضیح داد: شما می‌شنوید که تجار اروپایی از این مسئله ابراز نارضایتی جدی می‌کنند که به دلیل این تحریم‌ها دچار زیان می‌شوند، و کشورهای دیگری که منافع ملی خود و توسعه اقتصادی و حمایت از تجارشان را دنبال می‌کنند، وارد بازار روسیه می‌شوند. در حالی‌که در عرصه کنونی جهانی، مجازات هر کشوری که مورد پسند کسی قرار نداشته و تلاش برای استفاده از اعمال تحریم‌ها برای تنبیه روسیه و چین، به سادگی برخوردی عاقلانه نیست.»

تحریم‌ها، به‌خصوص علیه کشورهای در حال توسعه، به مردم این کشورها آسیب می‌رساند

سرگئی لاوروف این واقعیت را مورد توجه قرار داد که تحریم‌ها، به‌خصوص علیه کشورهای در حال توسعه و فقیر، در شرایط اپیدمی جهانی، امکانات کشورها برای تأمین معیشت عادی شهروندانشان را پیچیده می‌کند و یادآور شد: «تصادفی نیست که دبیرکل سازمان ملل و دیگر مقامات سازمان‌های بین المللی خواستار توقف رژیم تحریم‌ا، با هدف امکان تأمین نیازهای اصولی کشورها در شرایط شیوع ویروس کرونا شده‌اند. ولی کشورهای غربی بطور کامل این ابتکارعمل را نادیده گرفتند. ما به همراه جمهوری خلق چین، در عرصه‌های بین المللی، از جمله سازمان ملل، قاطعانه از این پیشنهادات حمایت کرده و تحریم‌های یک‌جانبه، به‌خصوص تحمیل قوانین داخلی بر سایر کشورها، را غیرقانونی می‌دانیم.»

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که مسکو از شکل گیری ائتلاف گسترده کشورهای مخالف تحریم‌های یک‌جانبه، حمایت می‌کند و معتقد است که اعمال محدودیت‌‌های یکجانبه، ابزاری غیرقانونی برای رسیدن به اهداف سیاسی و اقتصادی خاص است.

وی همچنین اعلام کرد که روسیه و چین، از همان زمان ظهور نخستین اخبار درباره شیوع ویروس کرونا، همکاری بسیار نزدیکی در زمینه مبارزه با این عفونت داشته‌اند که چنین همکاری را می‌توان نمونه‌ای برای روابط دوجانبه دوستانه و متحدانه نامید. به گفته وی، طرف روسی امیدوار است که “پیمان حسن همجواری، دوستی و همکاری” با چین، در سال ۲۰۲۲، بطور اتوماتیک برای  5 سال دیگر تمدید شود.

وزیر امور خارجه روسیه، امروز- دوشنبه، برای یک دیدار کاری به شهر گویلین در جنوب چین سفر می‌کند و در آنجا با “وان ایی” همتای چینی خود مذاکراتی را انجام خواهد داد.

آخرین دیدار رو در روی وزرای خارجه روسیه و چین در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی (۲۰۲۰) در مسکو انجام گرفت که نخستین ملاقات دو طرف بعد از شیوع کرونا بود. علاوه بر اقدامات به منظور گسترش روابط دوجانبه، تبادل نظر درباره مسائل مهم جهانی و منطقه‌ای نیز در مرکز توجه مذاکرات امروز آنها خواهد بود.

  • نویسنده : الهام مهدیان
  • منبع خبر : تسنیم