اختصاص ۱۰۰۰ میلیارد تومان در دولت سیزدهم به تونل کبیرکوه ایلام
اختصاص ۱۰۰۰ میلیارد تومان در دولت سیزدهم به تونل کبیرکوه ایلام

استاندار ایلام از اختصاص یک هزار میلیارد تومانی در دولت سیزدهم به تونل کبیرکوه ایلام خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری جزمان، “حسن بهرام‌نیا” امروز یکشنبه ۲۰ خردادماه در ادامه رایزنی‌های خود در مرکز این بار در نشست با قشقایی معاون هماهنگی و پیگیری معاون اجرایی رییس‌جمهور و هادی گورابی مدیر کل پیگیری مصوبات نهاد ریاست‌جمهوری، پیگیر پرداخت مطالبات پیمانکاران تونل کبیرکوه شد.

در این نشست که مدیرکل دفتر بودجه وزارت راه و شهرسازی، لطیفی از مدیران سازمان برنامه و بودجه و مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام نیز حضور داشتند استاندار ایلام با اشاره به نقش تونل کبیرکوه در تسهیل تردد و کاهش تصادفات و تلفات رانندگی در ایام سال به ویژه ایام اربعین، گفت: تکمیل این پروژه نه تنها مطالبه مردم استان بلکه مطالبه مردم کل کشور است و یک پروژه ملی محسوب می‌شود.

بهرام‌نیا افزود: خواستاریم با تامین اعتبار و پرداخت مطالبات پیمانکاران، این پروژه مهم و کلان در اسرع وقت به بهره‌برداری برسد و با افتتاح آن کام مردم شیرین شود.

وی یادآورشد: عملیات اجرایی پروژه تونل کبیرکوه از سال ۱۳۸۹ آغاز شد و از سال ۸۹ تا سال ۱۴۰۰ حدود ۲۶۲ میلیارد تومان به این پروژه اختصاص یافت اما از ۱۴۰۰ تاکنون بیش از ۱,۰۰۰ میلیارد تومان در دولت سیزدهم به این پروژه تزریق شده است. پیشرفت فیزیکی این پروژه تا قبل از سال ۱۴۰۰ حدود ۴۳ درصد بود اما طی حدود دو سال، پیشرفت فیزیکی آن به ۹۶ درصد رسیده و در آستانه افتتاح است.

نماینده عالی دولت در استان ایلام ادامه داد: شروع آسفالت این تونل از مسیر آبدانان انجام شده است و این پروژه نیازمند کمک مالی جهت بهره‌برداری در دولت سیزدهم می‌باشد.حداقل ۱,۲۰۰ میلیارد تومان کمک مالی به پروژه جهت بهره‌برداری لازم است.

استاندار ایلام با اشاره به ابر پروژه سامانه گرمسیری، گفت: در حال حاضر ۴۲۰۰ هکتار از زمین‌های دیم شهرستان مهران با بهره‌گیری از سامانه گرمسیری، آب‌رسانی می‌شود و با بهره‌برداری کامل، جمعاً به ۱۸۰۰۰ هزار هکتار زمین‌های کشاورزی در شهرستان‌های مهران و دهلران آب‌رسانی می‌شود.

بهرام‌نیا با اشاره به اقدامات ماندگار دولت سیزدهم و رییس‌جمهور شهید در اختصاص اعتبارات به مسیر ایلام – مهران، گفت: به پاس این خدمات ماندگار و ارزشمند، بزرگ‌راه ایلام به مهران به نام ریس‌جمهور شهید (بزرگ‌راه حضرت آیت‌الله رئیسی «شهید جمهور») نام‌گذاری و هفته گذشته از تابلوی این بزرگ‌راه رونمایی شد. همچنین سد طرح گرمسیری (سد کنجان‌چم) به نام سد شهدای خدمت نام‌گذاری شد.

در این نشست در بخش اول مصوب شد که تونل کبیرکوه تا قبل از ایام اربعین به بهره‌برداری برسد و تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ و به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ گردید.

  • نویسنده : الهام مهدیان