استاندار ایلام خواستار تامین ۲۰۰ دستگاه دمنده برای مهار آتش‌سوزی در استان شد 
استاندار ایلام خواستار تامین ۲۰۰ دستگاه دمنده برای مهار آتش‌سوزی در استان شد 

استاندار ایلام در تماس تلفنی با رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور خواستار ارسال ۲۰۰ دستگاه دمنده برای مهار آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌ها در استان شد.

به گزارش پایگاه خبری جزمان؛ “حسن بهرام نیا ” در نشست مدیریت بحران استان با اشاره به اینکه صیانت از منابع طبیعی وظیفه همگانی است و همه ظرفیت‌ها برای مهار آتش‌‌سوزی مراتع و جنگل‌ها در استان به‌کار گرفته شود، افزود: واکنش سریع در زمان طلایی اطفا حریق و ورود در ساعات اولیه بسیار حیاتی است و با عوامل انسانی دخیل در  آتش‌سوزی، برخورد قضایی می‌شود.

وی اظهار داشت: مساحت منابع ملی استان یک میلیون و ۸۴۱ هزار هکتار است‌ که از این میزان، ۶۴۱ هزار هکتار جنگل است، بنابراین می‌طلبد با همه ظرفیت‌ها برای جلوگیری از آتش‌سوزی و خاموش کردن آتش، پای‌کار بیاییم.

استاندار ایلام تصریح کرد: همه در برابر صیانت از منابع طبیعی وظیفه داریم. بنابراین همه ظرفیت‌ها برای مهار آتش‌‌سوزی مراتع و جنگل‌ها در استان به‌کار گرفته شود.

نماینده عالی دولت در استان ایلام تاکید کرد: واکنش سریع در زمان طلایی اطفا حریق و ورود در ساعات اولیه بسیار حیاتی است و هر قدر سریع‌تر به این موضوع ورود کنیم، در مهار آتش‌سوزی موفق‌تر خواهیم بود.

بهرام نیا اظهار داشت: با عوامل انسانی دخیل درآتش‌سوزی، برخورد قضایی می‌شود و در صورتی که مشخص شود کسی در آتش‌سوزی دخالت داشته است، با جدیت با آن شخص برخورد خواهد شد.

استاندار ایلام گفت: از زمان وقوع آتش‌سوزی سه بالگرد برای اعزام نیروها به مناطق برای مهار آتش‌سوزی وارد استان شد و با لطف خدا و با کمک همه نیروها، آتش‌سوزی مهار شد.

نماینده عالی دولت در استان ایلام از همه کسانی که در مدیریت آتش سوزی‌ها ورود کردند و از  اطلاع‌رسانی به موقع صدا و سیما، فضای مجازی و رسانه‌ها قدردانی کرد.

بهرام نیا تاکید کرد: نیروی داوطلبان و نیروهای جدید برای اطفا حریق آموزش داده شوند و  نیروهای بسیج و نیروهای مردم‌نهاد در شهرستان‌ها ساماندهی شوند.

استاندار ایلام ضمن اشاره به فرهنگ‌سازی و تشریح ثمرات درختان در فضای مجازی، بر برگزاری نشست ستاد مدیریت بحران در شهرستان‌ها برای مهار آتش‌سوزی تاکید کرد.

دکتر بهرام‌ نیا تصریح  کرد: جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست تحت یک فرماندهی واحد، آمادگی کامل را برای مهار آتش‌سوزی در شهرستان‌ها داشته باشند.  

وی اضافه کرد: به دلیل اینکه هر درخت یک سرمایه اقتصادی و سرمایه حیاتی است باید با همه ظرفیت‌ها برای کاشت، حفظ و نگهداری درختان و منابع طبیعی و مراتع، پای‌کار باشیم.

استاندار ایلام با بیان این‌که به بیش از ۵۰ روستا در این دولت آب‌رسانی شد، گفت: با توجه به بارش نزولات جوی مطلوب، نباید مشکل قطعی آب و برق داشته باشیم و تا زمانی که وظیفه خدمت‌گذاری داریم نباید از هیچ تلاشی برای خدمت‌رسانی به مردم کوتاهی کنیم.

دکتر بهرام‌ نیا ادامه داد: گرچه در حوزه آب‌رسانی در استان اقدامات بسیار خوبی در دولت سیزدهم انجام شده اما مدیران نباید به گونه‌ای عمل کنند که گلایه‌های مردم در حوزه خدمات بالا بگیرد. خط قرمز من مردم و حقوق عامه است و از مدیران دولت شهید جمهور این انتظار است که خدمت به مردم باید در حد اعلا باشد. تا زمانی که این وظیفه بر دوش ماست، کوچک‌ترین غمض عینی از حقوق مردم را از مدیران نمی‌پذیرم.

براساس این گزارش، در این نشست در تماس تلفنی با رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور خواستار تامین و ارسال ۲۰۰ دستگاه دمنده برای مهار آتش در استان شد و دکتر نوبخت در خصوص این درخواست استاندار ایلام، قول مساعد داد.

  • نویسنده : ایرج ملکی