ایلام میراث دار خون شهدا و دفاع مقدس است
ایلام میراث دار خون شهدا و دفاع مقدس است

مدیرکل جدید بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ایلام با اشاره به اینکه ایلام میراث دار خون شهدا و دفاع مقدس است،گفت: دفاع مقدس را باید دانشگاه انسان سازی دانست و طوایف و عشایر ایلامی با حماسه آفرینی های خود تبلور غیرت و نقشه راه جوانان آینده اند.

سرهنگ پاسدار “محمدحسین فولادی” با بیان اینکه ایلام در دوران دفاع مقدس مظلوم و محروم باقی ماند هر چند همه تلاش ها بر این است که محرومیت را از چهره آن بزدایند،افزود: امروز امنیت و اقتدار کشورمان و سرفرازی ایلام در سایه خون هایی است که بر پای درخت ایستادگی و مقاومت این کشور و استان ریخته شده است و ما باید بکوشیم تا این سرمایه معنوی را حفظ و در ترویج فرهنگ ایثار شهادت تلاش وافر کنیم.
وی با اشاره به اینکه دفاع مقدس محور همدلی، اقتدار و وحدت مردم این دیار است و باید با چشم اندازی روشن برای نسل جوان آرمان ها و دستاوردهایش ترسیم شود،اظهار داشت: باید یاریگر هم در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کشورمان باشیم تا امانت مردان غیور دیروز را به دست فرزندان غیرتمند آینده برسانیم .

همچنین جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس با اشاره به اینکه انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل جوان، جلوگیری از فراموشی، تحریف رشادت های بزرگ مردان تاریخ ایران و رساندن پیام شهدا به گوش مردم و سایر ملت ها از وظایف این بنیاد است،گفت: حفظ ارزش های دفاع مقدس را باید به مثابه حفظ و پاسداری از خون شهدا بدانیم، رسالت این بنیاد ادامه راه حضرت زینب(س) و امام سجاد (ع) است تا بتوانیم حماسه هشت سال دفاع مقدس را برای نسل حاضر و نسل آینده حفظ کنیم.

امیر “محمدقاسم فهمیده” با بیان اینکه نتیجه سالیان طولانی مجاهدت و فداکاری تاریخ تشیع بعد از دوران پیامبر و ائمه معصومین به رهبری امام خمینی(ره) و حضور مردم به پیروزی انقلاب اسلامی منجر شد و بزرگترین ارمغان رهبری و ولایت فقیه تشکیل یک حکومت اسلامی بود که تحقق یافت،افزود: زمان پیروزی انقلاب انواع توطئه ها علیه کشور و نظام صورت گرفت که بزرگترین آن جنگ تحمیلی و حمله ددمنشانه و ناجوانمردانه رژیم بعث عراق بود.

وی اظهار داشت: وضعیت کشور در آن برهه زمانی از نظر سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و غیره مناسب نبود و رژیم بعث با سه سپاه مجهز وارد حریم ایران شد که در این زمان جوهره انقلاب اسلامی که با اندیشه دفاعی امام خمینی (ره) قبل از جنگ رقم خورده بود، ظهور کرد و رهبر کبیر انقلاب ترکیبی از نیروهای مسلح را برای دفاع همه جانبه از کشور پیش بینی کرده بودند و این فرهنگ قوی نتیجه هندسه قدرت ولایت فقیه بود، مردم با بصیرت ، بینایی و نیروهای مسلح با دفاع همه جانبه این حماسه را برای تاریخ ماندگار کردند.

جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گفت: امام خمینی (ره) قبل از شروع جنگ تحمیلی، ارتش را در ۲۹ فروردین ۵۸ اسلامی و مردمی اعلام کرد، دوم اردیبهشت ۵۸ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را پایه گذاری و پنج آذر همین سال نیز بسیج و ارتش ۲۰ میلیونی را بنیان نهاد.

امیر فهمیده در بخش دیگری از سخنانش به نقش تاثیرگذار موزه های دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: ایجاد این مراکز باید مورد توجه مسئولان استان ها باشد چراکه سنگرهایی بسیار مستحکم و قوی در جنگ نرم علیه دشمنان به شمار می روند.

وی با اشاره به رشادت های مردم ایلام در دوران هشت سال جنگ تحمیلی افزود: تنها استانی در بین پنج استان مرزی که مردم قهرمانانه شهر را ترک نکرده و ایستادگی کردند و از رزمندگان اسلام پشتیبانی کردند، ایلامیان بودند.

جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس تاکید کرد: تا زمانیکه عنایت و لطف خداوند و سایه ولایت فقیه استمرار داشته باشد، مردم و نیروهای مسلح با بصیرت و بینایی گوش به فرمان ولایت هستند.

امیر فهمیده یادآور شد: شعار ما می توانیم در دفاع مقدس نمود عینی پیدا کرد و پایه و اندیشه دفاع مقدس شد، خودسازی و تمدن داری را به ارمغان آورد و به سند راه ما تبدیل شد.

وی اظهار داشت: اگر اکنون در مسیر ولایت هستیم، به برکت هشت سال دفاع مقدس و ریخته شدن خون هزاران شهید است، امیدواریم بتوانیم انقلاب اسلامی را به صاحب اصلیش حضرت ولی عصر (عج) تقدیم کنیم.

امیر فهمیده به برنامه های این بنیاد برای توسعه موزه های دفاع مقدس در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: همزمان با دهه فجر امسال ۶ موزه فرهنگی در ۶ استان با حضور رییس جمهور از طریق ویدیو کنفرانس افتتاح می شود.

همچنین معاون سیاسی، امنیتی استاندار ایلام با اشاره به اینکه امروز نیازمند کاری کارشناسانه در حوزه دفاع مقدس هستیم و اسناد جنگ تحمیلی در استان باید تدوین و سیاست گذاری شود،گفت: با وجودیکه این استان سال های بسیار درگیر جنگ بوده اما تاکنون کار فاخری در این حوزه صورت نگرفته است.

“محمد نوذری” با بیان اینکه راه اندازی موزه دفاع مقدس کار بزرگی است که در حال انجام است و باید با به سرانجام رساندن همه برنامه ریزی ها به یک مبحث فرهنگی برسیم و آنرا به نسل های آینده انتقال دهیم، افزود: ۲ برنامه مهم پیش رو داریم که حضور حداکثری آحاد مردم در آنها نقش بسیاری دارد که از جمله آنها یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی است که شرکت و حضور در انتخابات علاوه بر تعیین سرنوشت ملت به نظام جمهوری اسلامی ایران مشروعیت می بخشد..

وی با اشاره به اینکه مهم ترین وظیفه ما در این راستا دعوت از همه افکار و جریان ها برای شرکت در انتخابات است و امیدواریم مانند دوره های گذشته با حضور حداکثری خود از نظام و دولت حمایت کنیم،اظهار داشت: دومین موضوع که باید مورد توجه قرار گیرد برگزاری کنگره سه هزار شهید استان ایلام است که سال آینده برگزار می شود و تمهیدات لازم در این زمینه فراهم شده و در تلاشیم کنگره ای در شان استان برگزار شود.

معاون سیاسی، امنیتی استاندار ایلام اظهار داشت: مردم ایلام شایسته تقدیر هستند چرا که در طول هشت سال دفاع مقدس تنها استانی بودند که شهر خود را ترک نکرده و با ایثارگری در برابر دشمن ایستادند و نمونه آن عملیات فتح میمک بود که بخش عظیمی از رزمندگان آنرا عشایر استان تشکیل دادند.

همچنین فرمانده سپاه امیرالمومنین (ع) ایلام با اشاره به اینکه ملت ما در حادثه ۹ دی همانند روزهای اول انقلاب حماسه ای از نور ساختند و آنرا به یک روز به یادماندنی تبدیل کردند،گفت: حادثه سال ۸۸ محصول نخبگان بی بصیرنی بود که صحنه را به نفع دشمن رقم زدند و هشت ماه پایتخت را به یک کانون ناامنی تبدیل کردند.

سردار “جمال شاکرمی” افزود: این نخبگان غرب گرای استحاله شده که روزی شاگرد امام و در کنار ایشان بودند، یک پیوند نامبارک با جریان غرب، استکبار و سرویس های جاسوسی بستند و هم اکنون آوازه بدنامی آنها در هر جای کشور جاری است.

فرمانده سپاه امیرالمومنین (ع) به اعتراضات مردم به گرانی بنزین اشاره کرد و اظهار داشت: در اعتراضات بنزین این نخبگان، لیدرها و جریان های سیاسی وارد موضوع نشدند و این مسئله بدون مشکل جمع شد و دیروز نیز در سالروز حماسه ۹ دی ایلام شاهد برگزاری برنامه قابل توجهی در این راستا با حضور آحاد مردم بود.

وی با اشاره به اینکه این استان مهد پایداری است و با وجودی که روزهای اول دفاع مقدس را با بی کسی آغاز کردیم اما ۴۳۰ کیلومتر مرز را در هشت سال بخوبی مدیریت کردیم و سند آن تقدیم سه هزار شهید است،تصریح کرد: موزه دفاع مقدس استان می بایست تکمیل شود و ایجاد چنین موزه ای برای جلوگیری  از فراموشی رشادت های هشت سال دفاع مقدس و انتقال آن به نسل کنونی و آینده ضروری است.

سردار شاکرمی یادآور شد: چرا باید آثار تاریخی استان از جمله نامه آیت الله حیدری به رهبر انقلاب در موزه کرمان نگهداری شود در صورتیکه استان به چنین موزه ای مجهز بود، از آثار خود بخوبی محافظت می کردیم.

 وی با بیان اینکه امیدواریم فصل جدیدی از کار و تلاش در جهت رفع مشکلات استان پیش رو داشته باشیم، گفت: مردم ولایتمدار ایلام همیشه در صحنه بوده و هستند و هیچ نقطه تاریکی در تاریخ خود ندارند و با خلق حماسه های ماندگار و ایثارگری نیازمند حمایت بیشتری هستند.

وی تاکید کرد: طی چند سال اخیر با اهتمام استاندار ایلام کارهای خوبی صورت گرفته و زیرساخت های مناسبی ایجاد شده که امیدواریم این تلاش ها برای توسعه استان ادامه یابد.

آیین معارفه مدیرکل  بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان ایلام با حضور جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس امیر محمد فهمیده جانشین و امیرمحمدرضا تقی پور رئیس بازرسی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و فرماندهان و معاون سیاسی، امنیتی استاندار ایلام برگزار شد  و در این آیین از خدمات سرهنگ “محمدرضا شرف بیانی” تقدیر و سرهنگ “محمدحسین فولادی” بعنوان مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان ایلام معرفی شد.

  • نویسنده : ایرج ملکی