بیش از۷۰ درصد محصول کلزای استان در دهلران تولید می شود
بیش از۷۰ درصد محصول کلزای استان در دهلران تولید می شود

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دهلران گفت: بیش از70 درصد محصول کلزای استان ایلام در شهرستان دهلران تولید می‌شود واین محصول یکی از گیاهان روغنی است که دانه آن حاوی ۴۲ تا ۴۵ درصد روغن و کنجاله آن حاوی ۳۶ تا ۴۰ درصد پروتئین بوده که دارای باکیفیت ترین روغن خوراکی است.

به گزارش پایگاه خبری جزمان، “عباس احمدی” با اشاره به اینکه امسال بیش از ۹ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان به کشت کلزا اختصاص یافته که پیش بینی می‌شود بیش از ۹ هزار تن دانه روغنی کلزا برداشت شود،افزود: با توجه به استقبال بسیار خوب کشاورزان دهلرانی از کشت کلزا، هم اکنون این شهرستان به عنوان قطب اصلی تولید کلزا در استان شناخته می‌شود.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دهلران با اشاره به اینکه یکی از مهمترین مشکلات شهرستان نبود صنایع تبدیلی از جمله کارخانه روغن کشی برای استفاده از ظرفیت کشت کلزا برای رونق تولید و اشتغال در منطقه است،اظهار داشت: میزان سوددهی کشت کلزا بیشتر است و به همین دلیل کشاورزان دهلران به سمت کشت کلزا می‌روند، به طور قطع اگر یک کارخانه روغن کشی در شهرستان وجود داشته باشد، کشاورزان منطقه سطح زیرکشت محصول خود را بالا می‌برند و درآمد کشاورزان هم بیشتر می‌شود.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دهلران با اشاره به اینکه شهرستان دهلران بدلیل وجود زمین های کشاورزی مناسب به عنوان قطب کشاورزی در استان شناخته شده است، گفت: وجود دشت حاصلخیز، خاک و آب، باعث رونق کشاورزی در شهرستان شده است.

احمدی با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد حجم تولیدات کشاورزی استان در این شهرستان تولید می‌شود،افزود: در هر فصل کشاورزان منطقه محصول برای کشت و برداشت دارند وهم اکنون نیز کشت کلزا آغاز شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ایلام گفت: ایجاد صنایع تبدیلی یکی از راه‌های سودمند بین ارتباط بخش کشاورزی و صنعت در استان ایلام و شهرستان دهلران است و نیازمند است که بخش خصوصی در این زمینه سرمایه گذاری کند. معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ایلام معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ایلام گفت: ایجاد صنایع تبدیلی یکی از راه‌های سودمند بین ارتباط بخش کشاورزی و صنعت در استان ایلام و شهرستان دهلران است و نیازمند است که بخش خصوصی در این زمینه سرمایه گذاری کند.

“محمد علی اقدسی” با اشاره به اینکه دانه روغنی کلزا به عنوان محصول مهم کشاورزی در کشور شناخته می‌شود که از دلایل اصلی کشت کلزا افزایش عملکرد محصول، کاهش هزینه‌های تولید و افزایش درآمد است،افزود: از مزایای مهم صنایع تبدیلی و صنایع پس از برداشت در منطقه این است که کشاورزان از خرید تضمینی محصول خود از استحصال روغن و کنجاله محصول اطمینان خاطر خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه سازمان جهاد کشاورزی استان راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از احداث صنایع تبدیلی مثل کارخانه روغن کشی در استان حمایت خواهد کرد،اظهار داشت:این محصول از بهترین گیاهان تناوبی با گندم است و برای پایداری تولید محصول استراتژیک گندم تناوب آن با کشت کلزا توصیه شده است و علاوه بر آن از نظر صرفه اقتصادی و مصرف آب مورد نیاز نیز نسبت به اغلب گیاهان زراعی برتری دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ایلام با بیان اینکه ۱۳ هزار هکتار سطح زیرکشت کلزا در استان وجود دارد که پیش بینی می‌شود از این سطح ۲۵ هزار تن محصول برداشت شود،تصریح کرد: ارزش اقتصادی محصول کلزا در استان ۷۰۰ میلیارد ریال است که محصول کلزا از سوی دولت خرید تضمینی می‌شود.

همچنین “یاراله نصیری” رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام با اشاره به اینکه مطالعه و اجرای طرح روغن از کلزا توسط یک شرکت خصوصی در استان تصویب شده است،گفت:در صورت تصویب نهایی، قرار است این طرح در شهرستان آبدانان توسط یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه گذاری کشور اجرایی شود.

  • نویسنده : ایرج ملکی