خودرو‌های شخصی عامل اصلی سوانح رانندگی در ایلام هستند
خودرو‌های شخصی عامل اصلی سوانح رانندگی در ایلام هستند

رییس پلیس راه استان ایلام گفت: از ابتدای تعطیلات نوروزی تا چهارم فروردین ماه ۷۶ درصد سوانح رانندگی توسط خودرو‌های سواری شخصی روی داده است.

به گزارش پایگاه خبری جزمان، سرهنگ «ابوالفضل کهزادی» با اشاره به اینکه طرح نوروزی پلیس راه از ۲۵ اسفندماه ۱۴۰۱ آغاز شده و تا پایان تعطیلات ادامه می‌یابد، اظهار داشت: از ۲۵ اسفند تا چهارم فروردین ماه ۱۱ درصد از سوانح رانندگی رخ داده بدلیل تخطی از سرعت مطمئنه، ۲۱ درصد عدم توجه به جلو، ۳۴ درصد انحراف به چپ، ۱۶ درصد عدم رعایت حق تقدم و هشت درصد نیز خواب آلودگی بوده است.

وی افزود: ۷۶ درصد تصادفات روی داده طی این مدت توسط سواری‌های شخصی، ۱۱ درصد وانت درصد، پنج درصد کامیون، پنج درصد موتورسیکلت و سه درصد نیز اتوبوس صورت گرفته است.

رییس پلیس راه استان ایلام تاکید کرد: پراکندگی تصادفات روی داده از ساعت ۲۴ تا چهار صبح هشت درصد، چهار صبح تا هشت صبح هشت درصد، هشت صبح تا ۱۲ ظهر ۱۶ درصد، ۱۲ ظهر تا ۱۶ عصر ۲۹ درصد، ۱۶ عصر تا ۲۰ شب ۲۴ درصد و از ساعت ۲۰ تا ۲۴ نیمه شب نیز ۱۶ درصد انجام گرفته است.

سرهنگ کهزادی ادامه داد: ۵۸ درصد حوادث رانندگی روی داده در تعطیلات نوروزی امسال ناشی از تصادف خودرو با خودرو، هشت درصد تصادف با موتورسیکلت، ۲۱ درصد واژگونی و خروج از جاده نیز ۱۳ درصد بوده است.

وی اضافه کرد: پنج درصد حوادث در کیلومتر صفر تا ۱۰ شهر‌ها، ۱۳ درصد از کیلومتر ۱۱ تا ۲۰، ۳۲ درصد از کیلومتر ۲۱ تا ۳۰، ۲۱ درصد از کیلومتر ۳۱ تا ۴۰، ۱۳ درصد از کیلومتر ۴۱ تا ۵۰ و از کیلومتر ۵۰ به بالا نیز ۱۶ درصد تصادفات روی داده است.

رییس پلیس راه استان ایلام با اشاره به فعالیت ۵۶ واحد گشت محسوس و نامحسوس در ایام تعطیلات نوروز ۱۴۰۲ خاطرنشان ساخت: ۱۴ دستگاه خودرو نیز از سایر دستگاه‌های شهرستان ایلام برای نظارت بیشتر بر تردد‌ها بکارگیری شده است و این طرح تا پایان تعطیلات ادامه خواهد داشت.

  • نویسنده : الهام مهدیان