رئیسی سوگند یاد کرد/ قالیباف: بار خواسته‌های مردم به دوش همه مسئولان است/اژه‌ای: قوه قضاییه در کمک به دولت جدی‌ است/ رئیس‌جمهور:‌ حالا ما باید ادای امانت کنیم
رئیسی سوگند یاد کرد/ قالیباف: بار خواسته‌های مردم به دوش همه مسئولان است/اژه‌ای: قوه قضاییه در کمک به دولت جدی‌ است/ رئیس‌جمهور:‌ حالا ما باید ادای امانت کنیم

مراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران در مجلس شورای اسلامی برگزار شد. قالیباف در این مراسم گفت: دوره جدید مدیریتی کشور، دوره کارآمدی و پاسخگویی است.

به گزارش پایگاه خبری جزمان، مراسم تحلیف آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور دولت سیزدهم امروز (پنجشنبه ۱۴ مرداد ماه) از ساعت ۱۷ با حضور رؤسای قوای سه‌گانه و مقامات عالی‌رتبه کشوری و لشکری و همچنین میهمانان خارجی در مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

به گفته سید نظام‌الدین موسوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس این مراسم با حضور بیش از ۱۰۰ خبرنگار خارجی پوشش خبری داده می‌شود و میهمانان خارجی از کشورهای مختلف در این مراسم حضور دارند.

برخی مقامات خارجی که در این مراسم حضور دارند عبارتند از: «انریکه مورا» معاون رئیس سیاست خارجی «اتحادیه اروپا»، اشتفان کلمنت «سفیر اتحادیه اروپا در وین»، فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری کره جنوبی، نخست وزیر «سوریه»، دبیرکل «اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی»، رئیس پارلمان «آفریقای جنوبی»، رئیس دومای «روسیه»، رئیس مجلس ملی «آذربایجان»، رئیس مجلس ملی کبیر «ترکیه»، رئیس مجلس نمایندگان مجلس عالی «تاجیکستان»، رئیس مجلس سنای «پاکستان»، نماینده «دبیرکل سازمان ملل»، شیخ نعیم قاسم نایب‌رئیس حزب‌الله لبنان، نخست وزیر الجزایر، رئیس جمهور افغانستان، رئیس جمهور عراق، رئیس مجلس ترکیه و نخست وزیر ارمنستان.

___________________________________
___________________________________

قالیباف: دوره جدید مدیریتی کشور، دوره کارآمدی و پاسخگویی است

محورهای مهم سخنرانی رئیس مجلس در مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور به شرح زیر است:

* بطور ویژه از طرف مردم ایران از حضور مهمانان خارجی این مراسم خوشحالی خود را اعلام می‌کنم و امیدوارم بتوانیم مهمان‌نوازی گرم داشته باشیم و پیام‌آور دوستی و مهر مردم ایران باشیم

* جمهوری اسلامی ایران میراث‌دار بیش از یک قرن مبارزه برای استقلال، آزادی، نفی سلطه و برقراری عدالت است

* انقلاب اسلامی امروز به الگویی الهام‌م‌بخش تبدیل شده است

*  کشور در مواجهه با تنگناها، ناملایمات و مصائب معیشتی در آستانه یک تحول مبتنی بر مکتب امام، همراه با رفع ناکارآمدی، عوامل نفوذی و مقاومت در برابر فشارها و تحریم‌هاست

* نتایج انتخابات ۹۸ و ۱۴۰۰ نشان داد مردم به صراط مستقیم جریان انقلاب اسلامی اعتماد دارند

* موسم آن است تا با سرلوحه قراردادن روحیه انقلابی، جهت‌گیری انقلابی و فرهنگ مدیریت جهادی و تمسک به اصول ناب امام و اثبات کارآمدی دین در اداره جامعه طرحی نو دراندازیم

* پیام تحول‌خواهی مردم در ۲۸ خرداد به نظام و دنیا مخابره شد و فصلی نوین در تاریخ انقلاب آغاز شد؛ فصلی برای جبران کوتاهی‌ها، غفلت‌ها و کاستیها و احیای ارزش‌ها و آرمانهای اصیل اسلامی و حرکت در مسیر بیانیه گام دوم انقلاب

* بخواهیم یا نخواهیم در دوره جدید، بار به سرانجام رساندن خواسته‌هایای مردم به دوش همه ما مسئولان است

* دوره جدید مدیریتی کشور را باید به دوره کارآمدی و پاسخگویی تبدیل کنیم

______________________________
______________________________

سخنرانی محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه

محورهای مهم سخنرانی رئیس قوه قضاییه در مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهوری به شرح زیر است:‌

* امیدوارم به فضل پروردگار رئیس جمهور محترم با کمک سایر قوا و نخبگان و مردم در این مسئولیت خطیر موفق باشد و هر چه سریع‌تر در جهت رفع مشکلات مردم اقدام کنند

* امیدوارم رئیس محترم جمهور نسبت به اجرای همه اصول قانون اساسی مخصوصا بندهای ۱۶ گانه اصل سوم قانون اساسی و اصولی که حقوق آحاد جامعه را تامین می‌کند اهتمام لازم را داشته باشد

* قوه قضاییه برای کمک به دولت و گسترش عدل و عدالت و حمایت از حقوق مردم و آزادیهای مشروع و مبارزه با فساد آمادگی لازم را دارد و با تمام توان کمک خواهد مرد و در مبارزه با فساد جدی‌تر از همیشه خواهد بود.

_______________________________
_______________________________

آیت‌الله رئیسی سوگند یاد کرد

بسم‏ الله‏ الرحمن‏ الرحیم‏

“من‏ به‏ عنوان‏ رئیس‏ جمهور در پیشگاه‏ قرآن‏ کریم‏ و در برابر ملت‏ ایران‏ به‏ خداوند قادر متعال‏ سوگند یاد می‏ کنم‏ که‏ پاسدار مذهب‏ رسمی‏ و نظام‏
جمهوری‏ اسلامی‏ و قانون‏ اساسی‏ کشور باشم‏ و همه‏ استعداد و صلاحیت‏ خویش‏ را در راه‏ ایفای‏ مسئولیتهایی‏ که‏ بر عهده‏ گرفته‏ ام‏ به‏ کار گیرم‏ و خود را وقف‏ خدمت‏ به‏ مردم‏ و اعتلای‏ کشور، ترویج‏ دین‏ و اخلاق‏، پشتیبانی‏ از حق‏ و گسترش‏ عدالت‏ سازم‏ و از هر گونه‏ خودکامگی‏ بپرهیزم‏ و از آزادی‏ و حرمت‏ اشخاص‏ و حقوقی‏ که‏ قانون‏ اساسی‏ برای‏ ملت‏ شناخته‏ است‏ حمایت‏ کنم‏. در حراست‏ از مرزها و استقلال‏ سیاسی‏ و اقتصادی‏ و فرهنگی‏ کشور از هیچ‏ اقدامی‏ دریغ نورزم‏ و با استعانت‏ از خداوند و پیروی‏ از پیامبر اسلام‏ و ائمه‏ اطهار علیهم‏ السلام‏ قدرتی‏ را که‏ ملت‏ به‏ عنوان‏ امانتی‏ مقدس‏ به‏ من‏ سپرده‏ است‏ همچون‏ امینی‏ پارسا و فداکار نگاهدار باشم‏ و آن‏ را به‏ منتخب‏ ملت‏ پس‏ از خود بسپارم‏.”

__________________________
_________________________

 

رئیسی:  نوبت ما است که ادای امانت کنیم/خدمتگزار بیش از ۸۰ میلیون ایرانی هست

آیت‌الله رئیسی پس از انجام مراسم سوگند، پشت تریبون قرار گرفت و سخنرانی کرد؛ محورهای مهم سخنرانی وی به شرح زیر است: 

* طلوع انقلاب اسلامی در ایران فصل نوینی از آزادی، مشارکت سیاسی و مردمسالاری را در تاریخ کشورمان به ثبت رسانید. قانون اساسی به عنوان میثاق ملی همه نهادهای حاکمیتی را محصول اراده و رای مردم دانسته است

* اینک بار دیگر اراده مردم تجلی یافت تا این خدمتگزار به آرمانهای بلندی سوگند یاد کند که توسط امام بزرگوار به ثمر نشست

* مردم عزمی راسخ دارند و اراده آنان قرار گرفتن کشور در مسیر عدالت، پیشرفت، آزادی و عزت است

* فرهنگ و تمدن ایران بزرگ آنگاه که پذیرای تمدن اسلامی شد، سرآمد دانش و ادب در جهان شد

* در طلیعه قرن جدید، بسیار مفتخرم با رای ملت قهرمان ایران به نگاهبانی از چنین میراث گرانبهایی موظف شده‌ام

* مردم برای پیمودن مسیر نورانی انقلاب، عزمی راسخ دارند. اراده آنها، قرارگرفتن کشور در مسیر عدالت و پیشرفت و آزادی و عزت است.

* سرنوشت ایران بزرگ، به همت امتِ تاریخ ساز و به رهبری امامِ خداشناس، متحول گردید و ملت ایران، به واسطه انقلاب اسلامی، زنجیرِ اسارتِ زورگویان را از دست و پای خود باز کرد و بر سرنوشت خود حاکم گردید. در برابر شرق و غرب ایستاد تا ثابت کند مردمسالاری دینی، شیوه نوینی از حکمرانی است که می تواند «استقلال و آزادی»، «دین و دنیا» و «سنت و پیشرفت» را در کنار هم، به ارمغان بیاورد.
 
* ایران بزرگ، ایران پرافتخار و ایران تاریخ ساز، در حالی وارد قرن جدید می شود که بیش از چهل سال است خورشید مردم سالاری دینی در آن طلوع کرده و اکنون در دوره تعالی و تکمیل حرکت خود، در آغاز گام دوم قرار دارد.

* دولت جدید، امروز بر بلندایی ایستاده که تمدنی جهانی با چندین هزار سال پیشینه، آن را ساخته است. فرهنگی که قرن ها در تاریخ بشریت، پیشرو بوده و با ترکیبِ یکتاپرستی و پیشرفت، الگویی از زیست معنوی را ارائه داده است. فرهنگ و تمدن ایرانِ بزرگ، آنگاه که پذیرای اسلام شد، همین الگویِ پیشرفت را بازآفرینی کرد و سرآمد دانش و ادب جهان گردید.

* ملت بزرگ ایران، اکنون بر فراز این قلّه بلند ایستاده و «خشنود» از انتخابهای تاریخی خود، به «چشم اندازِ امیدبخشِ پیش رویِ کشورش، می‌نگرد.  

* اراده ملت بزرگ ایران، در حالی این حماسه بزرگ را آفرید و جلوه ای «رَشک برانگیز» از نظام مردم سالاری دینی را در تاریخ معاصر، به رخ جهانیان کشید که در اوج دشمنی بدخواهان ملت ایران از تحریم های ناجوانمردانه اقتصادی تا جنگ روانی گسترده و دشواریهای ناشی از شیوع گسترده کرونا، قرار داشتیم.
 
* نیک می دانیم که انتخابات، “نقطۀ آغاز” مشارکت مردم است، نه”نقط پایان” آن؛ و دولت مردمی به دنبال تحقق خواست مردم و پیام آنان در این انتخابات خواهد بود.

* مردم از دولتِ برگزیده خود می‌خواهند مدافع حقوق انسانها در عالَم باشد و به ظلم و بی‌عدالتی و تبعیض در هیچ کجای جهان راضی نشود.  

* مردم می‌خواهند آزادی‌های اجتماعی و فرهنگی آنها مجدانه پیگیری شود.

* مردم می‌خواهند که به معنای حقیقی کلمه، انقلاب اسلامی محقق شود و همه ویژگی‌ها و خصائص انقلاب اسلامی، در ساختارها، فرآیندها و همچنین باورهای دولتمردان مشاهده‌ پذیر باشد.
 
* مردم می‌خواهند که با رفع تنگناها، معیشت و سفره آنها را بهبود ببخشیم و «نشاط ملی» و «شور اجتماعی» را در جامعه بگسترانیم.

* ما مدافع واقعی حقوق بشر هستیم و سکوت در برابر ظلم و جنایت و تجاوز به حقوقِ انسان‌های بی‌گناه و بی‌دفاع را قبول نداریم.

* دولت برخاسته از اراده ملت، برای تامین منافع مردم و اجرای عدالت، خواهد ایستاد و در این مسیر، خستگی ناپذیر، به پیش خواهد رفت. 

  • نویسنده : ایرج ملکی
  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم