قدرت‌های جهان به موقعیت استراتژیک خلیج‌ فارس چشم ‌دوخته‌اند/ با راهبرد دریامحور از ‌تحریم‌ها عبور خواهیم کرد
قدرت‌های جهان به موقعیت استراتژیک خلیج‌ فارس چشم ‌دوخته‌اند/ با راهبرد دریامحور از ‌تحریم‌ها عبور خواهیم کرد

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با بیان اینکه همه قدرت‌های جهان به موقعیت استراتژیک خلیج‌ فارس چشم ‌دوخته‌اند، گفت: با راهبرد دریامحور از سخت‌ترین تحریم‌ها عبور خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه خبری جزمان به نقل از خبرگزاری تسنیم، سردار سرلشکر پاسدار “سید‌یحیی رحیم‌صفوی” صبح امروز با همراهی ۳۲ نفر از اساتید و دانشجویان دانشگاه عالی دفاع ملی از بخش‌های مختلف بندر شهیدرجایی بازدید و در خصوص راهبردهای توسعه دریا محور و نقش آن در سیاست اقتصادی ملی و منطقه‌ای به بحث و گفتگو پرداختند.

سرلشکر رحیم‌صفوی در این نشست گفت: وقتی یک منطقه لایه‌های ژئوپلیتیک، ژئواکونومیک و ژئواستراتژیک بر هم منطبق می‌شود، آن منطقه راهبردی خواهد بود و هنگامی که یک منطقه از وزن برتر راهبردی و ژئوپلیتیکی برخوردار شود، همه قدرت‌های جهان به آن منطقه چشم خواهند دوخت.

وی افزود: با توجه به موقعیت استراتژیک خلیج‌ فارس، تنگه هرمز و دریای عمان برای تبادلات تجاری، اتخاذ راهبرد دریامحور نقش تعیین‌کننده‌ای در روند صادرات، ترانزیت و اقتصاد این منطقه دارد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز در جریان این بازدید به بیان ماموریت‌ها و برنامه‌های تخصصی و کلان سازمان بنادر و دریانوردی، جایگاه و نقش بندر شهید رجایی در عرصه های بین‌المللی و منطقه‌ای و همچنین چشم اندازهای ترسیم شده برای دستیابی به افق‌های پیش رو پرداخت.

“علی‌رضا محمدی کرجی‌ران” در ادامه به سئوالات مطرح شده از سوی دانشجویان در خصوص نقش منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی در جذب سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی، طرح‌های توسعه در حوزه‌های دریایی و بندری و زیرساخت‌های پدافند غیرعامل در این بندر، توسعه زیرساخت های ریلی در این بندر و راهکارهای ارتقای جایگاه این بندر در سطح بنادر جهان پاسخ گفت.

بازدید از یک فروند کشتی تجاری و آشنایی با فرآیند پهلودهی، تخلیه و بارگیری و مسیرهای متردد دریایی که کشتی‌های تجاری تا مقاصد هدف می‌پیمایند از دیگر برنامه‌های بازدید سرلشکر صفوی و دانشجویان دانشگاه دافوس بود.

بندر شهید رجایی با ظرفیت جابجایی ۱۴۰ میلیون تن کالا و ۶ میلیون TEU کانتینر یکی از مبادی مهم تجاری کشور محسوب می‌شود که ۸۰ درصد از ترانزیت کالا را به تنهایی به خود اختصاص داده است.

مشاور عالی فرمانده کل قوا در نیروهای مسلح افزود: ظرفیت‌ها و توانمندی‌های توسعه استان های جنوبی و به ویژه استان هرمزگان در حوزه دریایی و بندری به دلیل برخورداری از ۲ هزار و۲۳۸ کیلومتر نوار ساحلی و بیش از ۷۱بندر بزرگ و کوچک در توسعه اقتصاد ملی بسیار حائز اهمیت است.

وی در بخشی از این بازدید با اشاره به اعمال سخت‌ترین تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران به ویژه در حوزه‌های دریایی اظهار داشت: با توجه به موقعیت استراتژیک خلیج‌ فارس، تنگه هرمز و دریای عمان به عنوان گذرگاه دریایی سوق‌الجیشی، اتخاذ راهبرد دریامحور نقش تعیین‌کننده‌ای در سپهر اقتصادی منطقه ایفا کرده و تاثیرات به‌‌سزایی در روند صادرات و ترانزیت در پی خواهد داشت.

  • نویسنده : الهام مهدیان