شعله‌های گاز در روستاهای محروم ایلام روشن شد
شعله‌های گاز در روستاهای محروم ایلام روشن شد

رشد فزاینده گازرسانی به روستا‌ها بخصوص در مناطق سخت گذر، صعب العبور و ناهموار ایلام طی ۲ سال‌های گذشته برگ زرینی از افتخارات دولت سیزدهم در این استان بوده به طوریکه امروزه روستاهای محروم و کمتر توسعه یافته از این نعمت برخوردار هستند.

به گزارش پایگاه خبری جزمان؛ گازرسانی به روستاهای محروم زردلان سردسیر و گرمسیر در هلیلان و مناطق مرزی دهلران و دیگر مناطق استان شاید سال ها به طول می انجامید اما بدلیل توجه ویژه دولت مردمی کار و کرامت در سریعترین زمان ممکن به اتمام رسید و شعله های آبی رنگ گاز در این مناطق رضایت عمومی مردمانی که سال ها از این نعمت بهرمند نبودند را جلب کرد. 

یکی از حوزه‌هایی که دولت سیزدهم به صورت ویژه در این استان به آن توجه کرد و دستاوردهای قابل قبولی در پی داشت، موضوع گازرسانی به روستاهای صعب العبور و کمتر توسعه یافته استان بود.افروختن مشعل گاز در روستاهای دورافتاده از مهم‌ترین اقدامات این دولت در استان مرزی ایلام است که ضریب نفوذ گاز در بخش روستاهای دارای قابلیت گازرسانی تا پایان سال گذشته به ۹۹ درصد رسید و بر این اساس این دیار در ردیف مناطق سبز قرار گرفت.

رشد و توسعه هر منطقه به خصوص روستاهای محروم و کم برخوردار مستلزم تامین زیرساخت‌های لازم، تلاش در جهت ایجاد انگیزه برای ماندگاری جمعیت به خصوص جمعیت جوان، کارآفرینی و فراهم کردن بسترهای اشتغال و ترغیب سرمایه گذاران برای ایجاد صنایع مختلف از جمله کارگاه‌های تولیدی و صنایع تبدیلی است که گازرسانی یکی از این زیرساخت‌های مهم و غیرقابل چشم پوشی در این خصوص محسوب می شود.

نگاه جدی دولت سیزدهم به اجرای طرح‌های گازرسانی مرهمی بر زخم توسعه‌ نیافتگی مناطق کم برخوردار ایلام است به طوری که از ابتدای شروع به کار این دولت تاکنون یک شهر و ۸۵ روستای این استان به شبکه گاز سراسری متصل شده اند.

دولت سیزدهم با آغاز فعالیت خود، محرومیت زدایی از چهره روستاها و رشد و توسعه پایدار و متوازن در مناطق مختلف کشور را با هدف برقراری عدالت اجتماعی و بهره مندی عموم مردم از امکانات و منابع موجود در دستور کار قرار داد و به همین منظور گازرسانی به مناطقی که تاکنون از این انرژی پاک بهره مند نشده بودند در اولویت های کاری دولتمردان قرار گرفت و در کمترین زمان ممکن کار گازرسانی در این روستاها به اتمام رسید.

گازرسانی در استان ایلام با توجه به موقعیت جغرافیایی و به لحاظ زمین شناسی خاص و کوهستانی و سخت گذر بودن مسیرها در کنار هزینه بالای اجرای پروژه‌ها در این مناطق، همواره با چالش‌هایی روبرو بوده است که به همت گازرسانان، یکی پس از دیگری رفع شده و شعله‌های امید را در خانه‌های مردم فروزان کرده‌اند.

در دولت سیزدهم ۸۵ روستا و یک شهر گازدار شدند

مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام با اشاره به اینکه از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم تاکنون یک شهر و ۸۵ روستا در اقصی نقاط استان ایلام از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند، گفت: هم اکنون ۹۹ درصد جمعیت روستایی استان از گاز طبیعی برخوردار هستند و ایلام در ردیف استان های سبز کشور از لحاظ توسعه گازرسانی قرار گرفته است.

محمود کشاورز به گازرسانی مناطق شهری و روستایی این استان از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم اشاره کرد و افزود: این روستاها شامل ۴ روستا در آبدانان، یک روستا در چوار ، ۴ روستا در ایلام، ۳ روستا در ایوان، ۱۳ روستا در چرداول، ۳۰ روستا در هلیلان، ۳ روستا در دره شهر، ۱۷ روستا در دهلران، ۲ روستا در سیروان، ۶ روستا در ملکشاهی و ۲ روستا در مهران بوده است.

وی به مصوبات دور اول سفر رئیس جمهور به استان ایلام در حوزه گازرسانی اشاره و اظهار داشت: گازرسانی به ۸ روستای استان شامل طلور آبدانان، هرقروش چرداول، بانروشان مهران، قرجیلیگان و انجیر ملکشاهی، فرخ آباد، گوراب علیا و سفلی دهلران برای سال ۱۴۰۰ بود که خوشبختانه با تلاش جهادی همکاران در همان سال کار گازرسانی این روستاها به اتمام رسید و هم اکنون مردمان این مناطق از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.

مدیرعامل شرکت گاز استان به دیگر مصوبات سفر رئیس جمهور به ایلام در دور اول اشاره و تصریح کرد: تکمیل گازرسانی و علمک گذاری به دو شهر میمه و پهله در سال ۱۴۰۰ به انجام رسید  و مردم عزیز این مناطق هم اکنون از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.

وی به دیگر مصوبات سفر رئیس جمهور به ایلام تحت عنوان “گازکشی داخلی منازل مسکونی ۴۵۰ مددجوی تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی به صورت رایگان انجام شود”، اشاره کرد و اظهار داشت: این شرکت در راستای مسئولیت اجتماعی و کمک به اقشار نیازمند جامعه در مجموع تعداد ۵۱۶ مورد گازکشی داخلی ساختمان شامل ۳۳۱ مورد افراد تحت پوشش کمیته امداد و ۱۸۵ مورد افراد تحت پوشش بهزیستی را بصورت رایگان انجام داده است.

کشاورز به دیگر مصوبات سفر رئیس جمهور به ایلام در دور اول تحت عنوان” گازرسانی به ۲ روستای هلیلان در سال ۱۴۰۰” اشاره و خاطرنشان کرد: در این راستا ۲  روستای بالا دشته و گراب از توابع شهرستان هلیلان در همان سال عملیات گازرسانی به آنها انجام شد و گامی در راستای محرومیت زدایی این مناطق  برداشته شد.

وی دیگر مصوبات سفر رئیس جمهور به ایلام در دور اول تحت عنوان” گاز رسانی به ۱۰ روستای هلیلان در سال ۱۴۰۱” اشاره کرد و گفت: گازرسانی به ۱۰ روستای هلیلان شامل پیازآباد، بان لکان، پیامن سفلی، علیا و وسطی، تورم، رودبره، سرچلوسکان سفلی و علیا، گاودول به پایان رسیده است.

کشاورز با بیان اینکه ۵ مصوبه قبلی رئیس جمهور و هیأت دولت به ایلام در دور اول در این شرکت ۱۰۰ درصد اجرایی شده است، افزود: شرکت گاز استان ایلام در زمینه های مختلف گازرسانی به مناطق شهری، روستایی و صنایع استان و همچنین در راستای انجام مسئولیت های اجتماعی موفق بوده بطوری که رضایت نسبی آحاد مختلف مردم در این زمینه ها فراهم شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان از اشتراک پذیری ۱۰ هزارو  ۲۳۶ مشترک جدید در طول سال ۱۴۰۲ در مناطق شهری و روستایی ایلام خبر داد و افزود: از این تعداد ۴ هزارو ۲۰۸ مورد در ایلام، ۲۰۵ مورد در چوار، ۵۲۴ مورد در ایوان، ۴۳۰ مورد در دره شهر، ۵۶۵ مورد در آبدانان، ۸۴۵ مورد در دهلران، ۲۲۲ مورد در صالح آباد، ۱۱۳ مورد در آسمان آباد، ۶۶۴ مورد در ملکشاهی، ۳۰۷ مورد در مهران، ۳۲۸ مورد در بدره، ۶۵ مورد در زرنه، ۴۷۴ مورد در لومار، ۴۹۷ مورد در موسیان، ۵۰۲ مورد در توحید، ۲۱۶ مورد در پهله و ۷۱ مورد در میمه بوده است.

کشاورز با بیان اینکه در طول سال گذشته ۱۰ هزارو ۲۳۶ مشترک جدید به آمار مشترکین در اقصی نقاط استان روستایی استان اضافه شده است، اظهار داشت: در مجموع تعداد مشترکین گاز در مناطق شهری و روستایی استان به ۲۱۵ هزارو ۴۶۵ مشترک رسیده است.

وی با اشاره به اینکه شرکت گاز استان ایلام حرکت رو به رشد و پرشتابی را در توسعه گازرسانی به اقصی نقاط استان دنبال نموده است، تصریح کرد: با تلاش و کوشش همکاران این شرکت هم اکنون این استان در ردیف استان های سبز کشور قرار گرفته است.

 مدیرعامل شرکت گاز استان با بیان اینکه نقش بی بدیل گاز در سبد انرژی گامی مؤثر در راستای عمل به مسئولیت های اجتماعی است، گفت: جایگزینی گاز طبیعی به عنوان یکی از اهداف استراتژیک این شرکت علاوه بر حفظ محیط زیست، در ایجاد رفاه عمومی، برقراری عدالت اجتماعی، پیشران توسعه اقتصادی و جلوگیری از مهاجرت و اشتغال پایدار در روستاها تأثیر بسزایی دارد.

وی با اشاره به اینکه در طول سال گذشته ۳۸۵ منزل خانوار تحت حمایت کمیته حضرت امام (ره) و بهزیستی لوله کشی داخلی انجام شده است، گفت: این شرکت در راستای مسئولیت اجتماعی و کمک به اقشار نیازمند جامعه در مجموع تعداد ۳۸۵ مورد گازکشی داخلی ساختمان افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در طول سال گذشته بصورت رایگان انجام داده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان با اشاره به اینکه این استان در سال گذشته به مناطق سبز کشور از لحاظ  توسعه سرانه گازرسانی رسید، گفت: هم اکنون ۲۶ شهر و ۵۸۷ روستای استان ایلام از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.

کشاورز افزود: در مجموع ۵۰ روستا در این استان بدلیل شرایط خاص از جمله صعب العبور بودن، خالی از سکنه، جمعیت کمتر از ۵ خانوار و غیره از لحاظ سرانه کشوری مصوب برای گازرسانی، فاقد توجیه و قابلیت گازرسانی هستند.

وی با اشاره به اینکه در جهت تحقق نامگذاری سال و توجه به تولید بیش از ۱۲۴ صنایع مختلف در اقصی نقاط استان در سال گذشته گازدار شده است، اظهار داشت: به منظور تحقق نامگذاری سال در جهت رونق تولید و اشتغار پایدار و توجه به صنایع، این مجموعه در سال گذشته به صنایع تولیدی از لحاظ گازرسانی توجه ویژه ای داشته است.

مدیرعامل شرکت گاز استان با بیان اینکه گازرسانی به مناطق محروم از مولفه‌های اصلی توسعه پایدار است که خوشبختانه شرکت گاز استان در گازرسانی به مناطق مختلف استان موفق بوده است، تصریح کرد: به منظور محرومیت‌ زدایی از مناطق کمتر توسعه ‌یافته روستایی استان و توزیع عادلانه امکانات در همه مناطق و همچنین خدمات‌ دهی به صنایع موجود و توسعه و گسترش صنایع جدید در راستای ایجاد اشتغال پایدار، اقدامات قابل قبولی در حوزه گازرسانی توسط این شرکت انجام شده است.

کشاورز با اشاره به اینکه تمامی خدمات این شرکت به مشترکین با تکمیل زیرساخت های فنی به صورت الکترونیکی ارائه می شود، تاکید کرد: این مجموعه به عنوان اولین شرکت گاز استانی و به صورت پایلوت در سطح کشور تمامی خدمات خود را به صورت الکترونیکی و بدون نیاز به حضور مردم به محیط اداری انجام می دهد.

کشاورز از گازرسانی به ۳۲ روستا در اقصی نقاط  این استان در طول سال ۱۴۰۲ خبر داد و افزود: از این تعداد ۲۴ روستا در هلیلان، یک روستا در ایوان، ۵ روستا در دهلران، یک روستا در ملکشاهی و یک روستا در مهران بوده است، افزود: با گازرسانی به این تعداد روستا، بیش از ۷۸۶ خانوار با جمعیتی بالغ بر ۳ هزارو ۵۲۶ نفر از گاز طبیعی برخوردار شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه از شروع گازرسانی به مناطق شهری و روستایی استان ایلام تاکنون ۲۱۵ هزارو ۹۹۸ مشترک جذب شده است، اظهار داشت: تاکنون پنج هزارو ۹۶۵ کیلومتر خطوط انتقال، تغذیه و شبکه توزیع گاز در اقصی‌نقاط استان اجرا شده است.

کشاورز با بیان اینکه از ابتدای گازرسانی به مناطق مختلف استان تاکنون، بیش از ۱۲۶ هزارو ۷۴۵ انشعاب علمک در نقاط شهری و روستایی استان نصب شده‌است، تصریح کرد: هم اکنون تمامی مناطق شهری و روستایی دارای قابلیت گازرسانی در سایه دولت مردمی از نعمت گاز برخوردار هستند.

وی با اشاره به اینکه گازرسانی به ۲۴ جایگاه CNG در استان، احداث ۲۸۶ ایستگاه تقلیل فشار و اندازه گیری، گازرسانی به ۱۲ شهرک صنعتی استان، گازرسانی به یکهزارو ۳۸۹ واحد تولیدی و صنعتی از دیگر اقدامات این شرکت از ابتدا تاکنون بوده است، افزود: تعداد کل روستاهای ایلام ۶۳۷ روستا بوده که از این تعداد ۵۸۷ روستا گازدار و ۵۰ روستا بدلیل شرایط خاص از لحاظ سرانه کشوری مصوب، برای گازرسانی فاقد توجیه و قابلیت گازرسانی هستند.

  • نویسنده : محمدکریم ویسی