شناسایی ۸۴ منطقه بحرانی آتش سوزی در منابع طبیعی ایلام
شناسایی ۸۴ منطقه بحرانی آتش سوزی در منابع طبیعی ایلام

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام گفت: بیش از ۸۴ نقطه بحرانی آتش سوزی در مناطق مختلف استان توسط عوامل منابع طبیعی استان شناسایی و با ایجاد آتش بر از بروز آتش سوزی احتمالی جلوگیری شده است.

به گزارش پایگاه خبری جزمان، «یاسم خانمحمدیان» در حاشیه برگزاری مانور اطفا حریق این اداره کل با بیان اینکه بارندگی های سال جاری باعث افزایش رویش گیاهان در مراتع و جنگل های استان ایلام شده است، افزود: با توجه به رویش مناسب عرصه های طبیعی و جنگلی، در فصل تابستان وجود بالگرد در سطح استان ضروری است، می طلبد که مدیریت بحران استان برای این موضوع مهم چاره اندیشی کند.

مدیرکل منابع طبیعی استان از آحاد مختلف مردم خواست از رها کردن زباله به خصوص شیشه و فلزات براق که زمینه ساز بروز حریق می شود در طبیعت پرهیز کنند، تصریح کرد: برخی شهروندان برای تفریح در طبیعت حضور پیدا می کنند و اقدام به آتش زدن شاخه درختان می کنند که خاکستر و زغال به جا مانده از این آتش، با وزش نسیمی شعله ور شده و این سهل انگاری و کم توجهی می تواند زمینه خاکستر شدن بخش زیادی از مراتع و جنگل های با ارزش را فراهم کند.

خانمحمدیان با بیان اینکه با برگزاری اینگونه مانورها باعث می‌شود که یگان های حفاظت ملزم به بررسی کارایی دستگاه های مورد استفاده برای اطفای حریق به خصوص دمنده و آماده به کار کردن این دستگاه ها شوند، اظهار داشت: ایجاد آتش بُر یکی از برنامه های محوری این مجموعه است که شیوه نامه و نقاط مورد نظر مشخص شده است.

وی با بیان اینکه آتش زدن بقای محصولات کشاورزی توسط کشاورزان جرم تلقی می شود و باید این قشر از جامعه در این زمینه همکاری لازم را با منابع طبیعی داشته باشند، تصریح کرد: سامانه ۱۵۰۴ منابع طبیعی به صورت شبانه روزی آماده پاسخگوی است و از آحاد مختلف مردم انتظار می رود در صورت مشاهده دود و آتش در طبیعت، موضوع را از طریق تماس با این سامانه اطلاع رسانی کنند.

خانمحمدیان با بیان اینکه مانور اطفای حریق برای آماده‌ باش نیروی‌های منابع طبیعی در فصل تابستان برای مقابله با آتش سوزی های احتمالی در عرصه‌های جنگلی ایلام برگزارشده است، افزود: نقش و مشارکت مردم در امر حفاظت از منابع طبیعی بسیار تأثیرگذار است، انتظار می رود که برای پیشگیری و اطفای حریق در جنگل‌ها و مراتع، مجریان طرح‌ها و بهره‌برداران منابع طبیعی، دهیاران و شورای اسلامی روستاها در مناطق بحرانی به منابع طبیعی کمک کنند.

مدیرکل منابع طبیعی استان با بیان اینکه جنگل های بلوط، ارژن، کیکم، ون و غیره زیبایی قابل توجهی به مناطق مختلف استان بخشیده است و باید برای نسل های آینده باقی بماند، اظهار داشت: منابع طبیعی و درختان جنگلی سرمایه های اصلی استان هستند که می بایست طبیعت دوستان، انجمن ها و غیره در فصل گرم سال منابع طبیعی را یاری کنند.

  • نویسنده : محمدکریم ویسی