صادرات  ۹۰ هزار تن محصولات کشاورزی از مرز مهران
صادرات  ۹۰ هزار تن محصولات کشاورزی از مرز مهران

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مهران از صادرات ۹۰هزار تن انواع محصولات کشاورزی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری جزمان، “حمیدرضا شیرخانی” با اعلام این خبر اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا کنون ۹۰ هزار تن محموله گیاهی صادراتی تحت اعمال مقررات و ضوابط قرنطینه ای قرار گرفته و پنج هزار و هفتصد برگه گواهی بهداشت نباتی توسط کارشناسان قرنطینه صادر شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰ درصد افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه در صادرات میوه علاوه بر ارزآوری و توسعه اقتصادی بحث اشتغالزایی نیز مطرح می گردد، گفت: هندوانه، گوجه فرنگی، سیب زمینی، پیاز، سیب درختی، زردآلو و هلو در راس محصولات کشاورزی صادراتی بوده که از مرز مهران به کشور عراق صادر شده است.
شیرخانی در ادامه تصریح کرد: هدف اصلی قرنطینه نباتی و بررسی محموله های کشاورزی، جلوگیری از ورود و خروج محصولات کشاورزی آلوده به عوامل خسارت زای قرنطینه ای شامل آفات و بیماری ها می باشد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مهران در ادامه با اشاره به اینکه صدور گواهی بهداشت نباتی موضوعی فنی و مهم است که سهل انگاری در اعمال دقیق قوانین، منجر به گسترش آفات و بیماری های قرنطینه ای می گردد، افزود: در این راستا با بهره گیری از توان کلینک های گیاه‌پزشکی بخش خصوصی و پس از انجام بازدید و بررسی محموله گیاهی، گواهی مذکور توسط کارشناسان قرنطینه نباتی مستقر در مرز خروجی صادر می گردد.

گفتنی است؛ با توجه به اینکه شرایط آب و هوایی کشور عراق امکان تولید برخی از محصولات کشاورزی را ندارد، این موضوع باعث شده تا عراق به یک بازار هدف مناسب جهت صادرات میوه و تره بار تبدیل شود. همچنین نزدیکی مرز مهران به کشور عراق سبب کاهش هزینه حمل و نقل نیز می گردد.

  • نویسنده : ایرج ملکی
  • منبع خبر : روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام