عملیات ساخت سد چناره تا دو ماه آینده آغاز می شود
عملیات ساخت سد چناره تا دو ماه آینده آغاز می شود

فرماندار چرداول با اشاره به اینکه عملیات ساخت سد چناره پس از سال ها در این شهرستان به عنوان هدیه دولت تدبیر و امید ۲ ماه دیگر شروع خواهد شد، گفت: یکی از مطالبات چندین ساله مردمان این دیار ساخت سد و بهبود وضعیت کشاورزی و آب شرب بود که با تلاش های مستمر و پیگیری های استاندار ایلام در سه سال گذشته و اهتمام و تاکید وی بر تحقق این مطالبه مردم بالاخره پس از سال ها چشم انتظاری در دو ماه آینده کلنگ ساخت این سد به زمین زده خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری جزمان، ” الیاس فتاحی ” در حاشیه بازدید نماینده مردم استان ایلام از محل ساخت سد چناره به اهمیت ساخت این سد پرداخت و افزود: با ساخت و بهره برداری سد چناره تحولی بزرگ در حوزه کشاورزی، صنعتی و تامین آب آشامیدنی شهرستان های ایلام، چرداول و سیروان بوجود خواهد آمد و در  موضوع  صنعت گردشگری و  توریست باعث اشتغالزایی پایدار برای جوانان خواهد شد. 

وی اظهار داشت: هدف از ساخت سد چناره  تامین آب شرب، صنعتی و بهبود اراضی  کشاورزی است که پس از کش و قوس های فراوان و پیگیری های مجدانه قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام و اصرار وی بر ساخت این سد پس  از به پیمان رفتن و مناقصه هم اکنون پیمانکار آن طرح  که شرکت  پایاب کوثر است مشخص شده و عملیات ساخت آن در مهرماه شروع خواهد شد.

فرماندار چرداول با بیان اینکه هم اکنون زمین  محل ساخت سد مهیا و تحویل داده شده که برای شروع کار سد چناره  اعتباری بالغ بر ۱۱۰میلیارد تومان اختصاص یافته است،تصریح کرد: عملیات احداث سد شامل سیستم انحراف و ساخت دو تونل به طول مجموع هزارو ۳۴ متر و قطر ۵.۵ متر است که با تجهیز ساختمان و کارگاه ها و استقرار  ماشین آلات و ادوات  کار ساخت سد آغاز می شود.

وی همچنین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار  تسریع در تخصیص بودجه ملی و همچنین  پرداخت حق کشاورزانی که  زمین های آن ها بخاطر ایجاد سد تخریب می شود از طریق رایزنی های نمایندگان در مرکز و وزارت نیرو شد.

نماینده حوزه شمالی استان ایلام نیز در این بازدید گفت: با تعامل با نمایندگان  استان کرمانشاه و استانداران این دو استان  از طریق وزارت نیرو  پیگیر  تخصیص اعتبارات ملی خواهیم شد.

دکتر “سارا فلاحی” با تأکید بر اینکه نباید اجرای پروژه ای که رضایتمندی  عده ای را در بر خواهد داشت باعث نارصایتی و دلخوری  عده ای دیگر شود و پیگیر مطالبات  و درخواست های مردم حاشیه سد چناره خواهیم بود  و تلاش می کنیم  اجرای این طرح باعث نارضایتی  هیچ منطقه ای نشود.

وی اظهار داشت: سد چناره از ۲۵ سال گذشته موضوع ساخت آن در جریان بوده و نمایندگان گذشته و مدیران دولت های قبل به کرات وعده ساخت  آن را به مردم دادند که عملی نشد اما در دولت تدبیر و امید این رویای چندین ساله به همت دولتمردان به حقیقت پیوسته و باعث شادمانی مردمان  این دیار شده است. 

  • نویسنده : الهام مهدیان