فتح میمک نماد وطن دوستی و تعصب عشایر در دوران دفاع مقدس است
فتح میمک نماد وطن دوستی و تعصب عشایر در دوران دفاع مقدس است

فرماندار شهرستان چرداول با اشاره به اینکه فتح میمک نماد وطن دوستی و تعصب عشایر در دوران دفاع مقدس است و سالروز این عملیات بزرگ باید در تقویم ملی بنام عشایر ثبت شود،گفت: نام میمک جاودانه خواهد ماند و رشادت ها و ایثار گری های مردم سیروان و چرداول بر بلندای قامت قله میمک همچنان می درخشد.

به گزارش پایگاه خبری جزمان، “الیاس فتاحی” در جلسه هماهنگی سالروز حماسه فتح میمک در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان افزود:عشایر کوچ رو و ایلات منطقه به خصوص ایل بزرگ خزل از روزگاران قدیم  صفت مرزداری را  به یدک کشیده اند و مایه مباهات آن هاست که تجاوز ارتش عراق به مرزهای کشور که بخش وسیعی از مراتع قشلاق و راهبردی منطقه را در برگرفته بود با همت و همدلی و گرفتن سلاح بر دوش، متجاوزان را از خاک پاک خود بیرون کرده و میمک را از کوه و مرتع به نماد و اسطوره ای بی بدیل تبدیل کردند.

وی از پیشنهاد فرمانداری چرداول برای نامگذاری یکی از موشک های ساخت کشور به نام میمک خبر داد و اظهار داشت: تلاش عشایر شهرستانهای سیروان و چرداول در زمان دفاع مقدس در منطقه میمک ستودنی است و هم اکنون آوازه این مردم شجاع، زبانزد عام و خاص است.

همچنین معاون هماهنگی قرارگاه منطقه ای ارتش غرب کشوردر این جلسه گفت: عملیات فتح میمک یکی از ماندگارترین حماسه هایی است که با غیرت و استقامت مردم غیور ایل خزل، عشایر ایلام و ارتش جمهوری اسلامی به یک فتح الفتوح تبدیل شد.

امیر سرتیپ “کیومرث جعفری” افزود: عملیات  ضربت ذوالفقار که به نام فتح میمک نام گرفته است یادآور رشادت ها و غیوری های مردم استان ایلام در دوران دفاع مقدس است و در این فتح بزرگ مردم و عشایر ایلام نشان دادند که در دفاع از خاک و سرزمین خود حاضرند از همه وجود خود بگذرند و یک وجب از خاک سرزمین را به دشمنان واگذار نکنند.

وی اظهار داشت: عملیات فتح میمک با نام و آوازه ایلامیان عجین شده و بیانگر جایگاه و ارزش مردم این استان در دوران هشت سال جنگ تحمیلی است و دراین عملیات بسیاری از ارزش های والای انسانی همچون ایثار، رشادت، وطن دوستی، شهادت، از خودگذشتگی و وحدت و همدلی  نمایان شد.

وی تصریح کرد: شکسته شدن طلسم شکست ناپذیری ارتش عراق، خودباوری نیروهای نظامی و مردمی به قدرت و توانمندی خود و فتح باب شدن برای پیروزی های دیگر در دوران جنگ تحمیلی از ویژگی های بارز این عملیات ماندگار است که باعث بهت و حیرت جهانیان و فرماندهان نظامی شد.

معاون هماهنگ کننده قرارگاه منطقه ای ارتش غرب کشور خاطر نشان کرد: مردم ایران همواره دوشادوش مسوولان و نیروهای نظامی، انتظامی و ارتش در برابر تهاجم دشمنان ایستاده اند و یک دلی و همدلی مردم در دوران دفاع مقدس و بویژه فتح میمک سدی محکم در برابر  دست درازی آنان بوده است.

همچنین فرماندار شهرستان سیروان نیز در جلسه گفت: فتح میمک اولین پیروزی ایران در جنگ در برابر عراق است و به همین خاطر از اهمیت و ویژگی بالایی برخوردار است و اثر روانی این فتح ارزشمندتر از سایر جنبه های دیگر آن است.

“جواد رحیمی مقدم” افزود: یادواره فتح میمک باید در سطح ملی برگزار شود و این عملیات بزرگ و دستاوردهای بزرگ آن نباید مظلوم و مغفول بماند و این فتح که از آن به فتح الفتوح نام برده می شود از طرق مختلف برای نسل های حاضر و آیندگان تبیین و ترسیم شود تا همگان بدانند که استقلال و عزت و آزادی وطن مدیون از خودگذشتگی و جانفشانی چه مردان بزرگی است.

وی اظهار داشت: وجهه زیبای فتح میمک این است که نیروهای مردمی و ارتش در کنار هم بودند و از وطن و در برابر تهاجم دشمن دفاع کردند و اینک نیز همین مردم و نیروهای ارتش و سایر نیروهای نظامی و انتظامی برای گرامیداشت آن در کنار هم خواهند بود.

  • نویسنده : ایرج ملکی