مردم به اجرای عدالت امیدوار شده اند
مردم به اجرای عدالت امیدوار شده اند

رئیس کل دادگستری استان ایلام گفت: مردم به اجرای عدالت امیدوار شده اند، ان شاءالله که بتوانیم به این امید مردم، جوابگو باشیم.

به گزارش پایگاه خبری جزمان، “عمران علی محمدی” در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام با بیان اینکه اهل شعار نیستم و در اجرای قانون با کسی تعارف ندارم، افزود: مردم به اجرای عدالت امیدوار شده اند و از نظر سلامت هم در کادر قضایی و هم اداری در رتبه های اول کشور قرار داریم.
وی اظهار داشت: در حوزه قضایی حدود ۲۰ هزار پرونده وجود دارد که ۱۳ هزار پرونده مربوط به شعب است و ۶۷۵۰ پرونده مربوط به اجرای احکام است که از این تعداد ۴۹۰۰ پرونده کیفری و ۱۷۷۴ پرونده مربوط به اجرای احکام عمومی است
رئیس کل دادگستری استان تصریح کرد: از نظر سلامت هم در کادر قضایی و هم اداری در رتبه های اول کشور قرار داریم و در عدم سلامت مشکل خاصی نداریم
علی محمدی خاطرنشان کرد: کاهش ورودی پرونده ها با استفاده از نظر همکاران قضایی، ساماندهی آمار، تمرکز بر بستن بسترهای فساد، تقویت روحیه فساد ستیزی در درون مجموعه، تقویت شورای حل اختلاف، پیشگیری، نظارت بر دادگاهها و دادسراها و غیره در دستور کار قرار دارد.
رئیس کل دادگستری استان ایلام با اشاره به اینکه مجموع زندانیان در کل استان ۱۳۰۳ نفر هستند که ۱۲۸۴ مرد و ۱۹ نفر هم زن هستند، گفت: سه زندان و یک کانون اصلاح و تربیت در استان ایلام وجود دارد.
همچنین نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام در این دیدار بر تسریع در روند بررسی پرونده های قضایی تاکید کرد و گفت: یکی از خلأهای موجود در استان عدم رعایت حقوق عامه در بسیاری زمینه‌هاست.
حجت‌الاسلام الله نور کریمی تبار افزود: عملکرد رئیس دادگستری بومی هم برای استان و هم برای کشور می تواند بسیار حساس باشد و در صورت موفقیت به عنوان یک نمونه در کشور مطرح شود.
وی اظهار داشت: استان ایلام نسبت به دیگر استان های کشور و مفاسدی که در آنها وجود دارد استانی جرم خیز نیست و این امر موجب می‌شود که کار دستگاه قضا در استان آسان‌تر باشد، باید برای اجرای احکام دقت زیادی شود و می بایست مراقب صدور احکام باشیم که مغایر احکام شرعی و قانونی نباشد.
وی بر تسریع برای مختومه کردن پرونده ها تاکید کرد و گفت: سرعت رسیدگی در پرونده ها بسیار مهم است و نباید گذاشت مجرمان از روند بررسی و اطاله دادرسی پرونده ها سوء استفاده کنند.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام شهود اجاره ای را یکی از آفت های موجود در روند بررسی پرونده های قضایی در استان دانست و گفت: از آنجا که این افراد در پرونده های متعدد به عنوان شاهد حضور می یابند انتظار است که توسط قضات شناسایی شده باشند و از این عمل جلوگیری شود.
کریمی تبار افزود: مردم از تکریم ارباب رجوع در دادگستری ایلام مقداری گله مند هستند،فردی را که مجرم است ما اجازه نداریم تحقیر کنیم و باید حقوق انسانی و کرامت وی را رعایت کنیم و البته این موضوع با روند اثبات جرم و اجرای حکم در مورد آنها موضوعی جداگانه است و این تکریم ارباب رجوع در همکاری متهمان برای بررسی بهتر پرونده ها و نتیجه گیری از آنها بسیار موثر خواهد بود.
وی تاکید کرد: اگر در دستگاه قضایی که آخرین مرجع برای مظلومین است، ظالم احساس کند که اگر گذرش به دستگاه قضا بیفتد قطعاً به سختی مجازات می‌شود همین چهره قاطعانه و عادلانه بهترین عامل پیشگیری از وقوع جرم خواهد بود.
وی یکی از خلأهای استان را رعایت حقوق عامه دانست و اظهار داشت: حفاظت از حقوق عامه با تقویت و یا تخریب وجهه نظام جمهوری اسلامی تناسب مستقیم دارد و در مسائلی همچون قطعی آب، توزیع برق، امکانات شهری، دپوی زباله ها و پسماند، تغییر کاربری زمین ها، تملک فضاهای سبز و غیره که بسیاری از آنها مصداق ترک فعل هستند باید مدعی‌العموم در آنها ورود کرده و فعال تر باشد.
امام جمعه ایلام تصریح کرد: اگر خدای ناخواسته کسی در دستگاه قضا بخواهد از جایگاه خود سوءاستفاده کند باید خود دستگاه قضا قاطع و محکم با آن برخورد شود.
امام جمعه ایلام به امر توصیه پذیری در پرونده های استان به خاطر بافت قومی و قبیله ای آن اشاره کرد و گفت: باید در مدیریت جدید کاری کنید که فرهنگ سفارش و توصیه در پرونده های قضایی کمرنگ شود و اگر مدتی این روند محکم گرفته شده و به توصیه و پادرمیانی‌ها برای تغییر رأی های قضایی در استان ترتیب اثر داده نشود، پس از مدتی این فرهنگ از بین خواهد رفت.

  • نویسنده : ایرج ملکی
  • منبع خبر : پایگاه خبری جزمان