مطالبه گری منطقه ای،راهی برای حل مشکلات فرهنگی غرب کشور
مطالبه گری منطقه ای،راهی برای حل مشکلات فرهنگی غرب کشور

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام با اشاره به اینکه مطالبه گری منطقه ای راهی منطقی برای حل برخی مشکلات فرهنگی در استانهای غرب کشور است،گفت: در کنار قرابت‌های فرهنگی و اجتماعی در استان‌های منطقه غرب کشور،برخی مسائل دیگر همچون هم مرزی با کشور عراق،تجربه هشت سال دوران دفاع مقدس و میزبانی از زوار اربعین حسینی باعث شده تا این استان‌ها ویژگی‌های مشترک زیادی داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری جزمان،”عمران خودآموز” در نشست هم اندیشی مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه هشت کشور که با حضور استان‌های کرمانشاه، لرستان، ایلام، همدان و کردستان به میزبانی کرمانشاه برگزار شد،افزود:هرکدام از این پنج استان، هرساله میزبانی رویدادهایی نهادینه شده و  فرامنطقه‌ای را برعهده دارند که باید برای تقویت آنها با کمک یکدیگر تلاش کنیم.

وی اظهار داشت: به موازات ظرفیت‌های مثبت و زیادی که درحوزه فرهنگی و هنری در این استان‌ها داریم، از دیرباز از یک عقب افتادگی و آسیب‌های اجتماعی نیز رنج می‌بریم که می‌توانیم با مطالبه گری منطقه‌ای اعتبارات بیشتری را برای رفع این مشکلات از مرکز اخذ شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در ادامه به وجود ضعف‌های زیرساختی حوزه فرهنگ و هنر در استان‌های منطقه هشت اشاره و تصریح کرد: در این استان‌ها پروژه‌هایی نیمه کاره داریم که باید در این زمینه هم اتحاد منطقه‌ای داشته باشیم و اعتباراتی را برای تکمیل آنها بگیریم.

خودآموز به سیاست‌های جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص کاهش تعداد جشنواره‌ها و رویدادها اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به این سیاست، می‌توانیم برخی از جشنواره‌ها مانند جشنواره رضوی و یا جشنواره‌های قرآن و عترت را به صورت منطقه‌ای برگزار شود.

همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در این نشست به وجود اشتراکات فراوان فرهنگی و اجتماعی بین استان‌های منطقه غرب کشور اشاره کرد و گفت: قرابت فرهنگی و اجتماعی در این استان‌ها این امکان را فراهم کرده تا بتوانیم روی انجام برنامه‌های فرهنگی و هنری مشترک برنامه ریزی داشته باشیم.

” بهرام فاضلی زاد” با اشاره به اینکه هرساله در هرکدام از این استان‌ها جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی ملی و بین المللی خوبی برگزار می‌شود که می‌توانیم آن را بصورت مشارکتی و یا دوره‌ای برگزار کنیم،افزود: در کنار ارتباط و تعامل فرهنگی که در سطح استانی داریم، می‌توانیم در سطح شهرستانی نیز تعاملاتی را داشته باشیم، برای مثال شهر روانسر با کامیان و هرسین با نورآباد می توانند با هم تعاملاتی داشته باشند.

  • نویسنده : ایرج ملکی