نشست خبری رئیس کل دادگستری استان، دادستان مرکز استان، معاونین رئیس کل و اعضای شورای قضایی استان برگزار شد
نشست خبری رئیس کل دادگستری استان، دادستان مرکز استان، معاونین رئیس کل و اعضای شورای قضایی استان برگزار شد

رئیس کل دادگستری استان ایلام گفت: به ثمر رساندن تمامی پرونده های قبلی و اولویت دادن به پرونده های حقوق عامه در دستور کار دستگاه قضایی در استان ایلام است.

به گزارش پایگاه خبری جزمان، «عمران علی محمدی» در نشست خبری با اصحاب رسانه از کاهش ۸۲ درصدی موجودی پرونده های دادگاه‌های تجدیدنظر، ۵۷ درصدی پرونده‌های دادگاه‌های کیفری، کاهش ۴۹ درصدی پرونده‌های دادگاه‌های عمومی و انقلاب و کاهش ۵۱ درصدی پرونده‌های موجودی دادسراهای عمومی و انقلاب را از اقدامات دادگستری استان در سال ۱۴۰۱ عنوان نمود.

وی افزود: پارسال کاهش ۱۰۰ درصدی شعب نامتعارف دادگستری در استان ایلام ثبت شد.

رئیس کل دادگستری ایلام تاکید کرد: در سال۱۴۰۱ ورودی ۱۳۳ هزار و ۳۳۷ پرونده به دادگستری استان وارد شده و با احتساب تعدادی از پرونده های سال قبل از آن ۱۴۲ هزار و ۴۵۲ پرونده مورد رسیدگی قرار گرفت که در پایان سال تعداد ۱۰ هزار و ۶۴۱ پرونده در دادگستری موجود داشتیم که نسبت به ابتدای سال ۵۱ درصد از موجودی سال کاهش را به خود اختصاص داد.

عالی ترین مقام قضایی استان بیان داشت: در راستای افزایش امنیت اجتماعی و آرامش عمومی جامعه در سال جاری ۱۴ هدف مختلف در قالب ۳۹ برنامه اجرا خواهد شد.

وی اضافه کرد: از جمله این اهداف می‌توان به کنترل و کاهش وقوع جرایم، دعاوی و آسیب‌های اجتماعی، حل و فصل خصومت و افزایش و پایداری صلح و سازش، ارتقای فرهنگ عمومی نسبت به صلح و سازش و روش های جایگزین قضایی، به ثمر رساندن تمامی پرونده‌ها یا اقدامات حقوق عامه ای، بهبود وضعیت کمی پرونده ها اشاره نمود.

رییس کل دادگستری استان ایلام بیان نمود: ارتقاء کیفیت رسیدگی(اتقان آرا)، کاهش حجم کاری قضات و کارمندان شعب از طریق اصلاح فرآیندها، کاهش پرونده های فیزیکی و تقویت زیرساخت و توسعه دادرسی الکترونیک، اجرای اثربخشی سریع احکام، ارتقاء وضعیت زندان ها و زندانیان، برنامه محوری و افزایش عملکرد سازمانی، توانمند سازی و افزایش سطح رضایت‌مندی کارکنان و تکریم ارباب رجوع، حمایت از حقوق شهروندی از اهداف مهم دادگستری استان در سال ۱۴۰۲ می باشد.

وی تصریح کرد: ۸۹ درصد سرقت‌ها در ایلام توسط معتادین متجاهر انجام می گیرد بنابراین ایجاد مرکز ماده ۱۶ در مرکز استان برای ساماندهی و بازاجتماعی کردن این گونه افراد، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.


علی محمدی بیان نمود: یکی از خطوط قرمزهای ما ندادن مرخصی به زندانیان سرقت می باشد و ۷۰ درصد زندانیان ما زندانیان جرائم سرقت است.

وی افزود: کم شدن ۵۱ درصدی پرونده ها و مختومه شدن آنها، نتیجه مدیریت نوین و ابزارهای جدید است.


نماینده عالی قوه قضاییه در استان بیان نمود: ۵ طرح از طرف دادگستری استان ایلام به مرکز ارائه شده است که یک نمونه آن طرح رهنمون قضایی است که در حال اجراست و طرح وکیل خانواده در حال پیگیری آن هستیم.

  • نویسنده : الهام مهدیان