همه مدیران با اتحاد، انسجام وهم‌افزایی با مردم برای تحقق شعار سال بکوشند
همه مدیران با اتحاد، انسجام وهم‌افزایی با مردم برای تحقق شعار سال بکوشند

استاندار ایلام با اشاره به اینکه همه مدیران با اتحاد، انسجام و هم‌افزایی با مردم برای تحقق شعار سال بکوشند، گفت:همدلی رمز پیشرفت کشور است و شرایط برای سفر رئیس سجمهور به استان مهیاست اما برنامه‌ریز اصلی در این خصوص، نهاد ریاست‌جمهوری است.

به گزارش پایگاه خبری جزمان؛ “حسن بهرام‌نیا استاندار ایلام در نشست شورای اداری استان، با اشاره به تقارن بهار طبیعت و بهار قرآن، افزود: پروژه‌های کلان ارغوان‌گستر، ان‌جی‌ال دهلران، فولاد گستر ایوان و کاغذ سنگی دهلران در آستانه افتتاح هستند.

وی اظهار داشت: طی دو سال اخیر ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای زیرساخت‌های استان هزینه شد که حدود ۵ هزار میلیارد تومان فقط مربوط به حوزه‌ راه‌های استان است.

بهرام‌نیا در ادامه با اشاره به ابرپروژه سامانه گرمسیری، تصریح کرد: در صورت افتتاح این پروژه، ۱۸ هزار هکتار از اراضی استان مشروب می‌شود که فاز نخست آن در آستانه‌ افتتاح است و در‌ صورت بهره‌برداری از فاز نخست این پروژه، ۴ هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی استان مشروب می‌شود. از مجموع اعتبارات اختصاص یافته (حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان) برای سامانه‌ گرمسیری، ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان در این دولت هزینه شده است و طبق وعده پیمانکار فاز دوم سامانه گرمسیری تا شهریورماه ۱۴۰۳ به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به اپروژه تونل کبیرکوه، هزینه تمام شده این تونل را ۳هزار میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: تاکنون حدود یک هزار میلیارد تومان به پیمانکاران پرداخت شده است و مابقی ۲ هزار میلیارد تومان تا قبل از تکمیل و تحویل پروژه، از طریق سازمان برنامه و بودجه تامین و به پیمانکاران پرداخت می‌‌شود..

استاندار ایلام با بیان این‌که طبق وعده پیمانکاران این تونل حداکثر تا پایان خردادماه زیر بار ترافیک می‌رود، عنوان کرد: میزان پیشرفت فیزیکی تونل کبیرکوه از سال ۸۹ تا سال ۱۴۰۰ حدود ۴۳ درصد بود اما طی دو سال گذشته پیشرفت فیزیکی این پروژه به ۹۳ درصد رسیده است و در واقع زمان اتمام پیمان این پروژه، ۱۵ آبان‌ماه سال‌جاری است اما طبق وعده پیمانکار تا پایان خردادماه به بهره‌برداری می‌رسد.

وی اضافه کرد: ۳هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان در دولت سیزدهم برای دو ابر پروژه سامانه گرمسیری و تونل کبیرکوه هزینه شد.

وی با اشاره به توفیقات استان در حوزه اقتصادی، گفت:  قبل از روی کار آمدن دولت سیزدهم ۴۳۰ واحد نیمه‌فعال داشتیم که از آغاز به کار دولت سیزدهم تا امروز، ۲۳۲ واحد با  اشتغال‌زایی ۱۶۲۶ نفر و سرمایه‌گذاری ‌۱۶۳ میلیارد تومان احیا شدند.

دکتر بهرام‌نیا به رشد سرمایه‌گذاری خارجی در استان به ویژه در شهرستان ملکشاهی اشاره و یادآورشد: ۵.۲ میلیون دلار برای تولید سیلیکون منگنز آلامتو(ساخت قطعات ماشین‌آلات و هواپیما) توسط شرکت چینی در شهرستان ملکشاهی سرمایه‌گذاری شده است و ایلام از نظر سرمایه‌گذاری خارجی، استان آخر کشور بود در جایگاه ۵ کشور قرار گرفت.

بهرام‌نیا بیان داشت: ایلام سال‌های سال، نگین تورم در کشور بود، نرخ تورم ایلام پس از سال‌ها، طی دو سال اخیر ۱۵ پله بهبود یافته است و واحد‌های راکد زیادی به چرخه‌ تولید بازگشتند و در حوزه عمرانی تصفیه‌خانه آب ملکشاهی، سالن فرودگاه ایلام و درمانگاه مهران در آستانه افتتاح است.

استاندار ایلام ادامه داد: خوشبختانه در این دولت با نگرش فسادستیزی کشتارگاه دام ایلام دوباره به دامن بیت‌المال بازگشت و به پشیتبانی امور دام استان واگذار شد و در سال گذشته ‌نمایندگی وزارت امور خارجه در استان راه‌اندازی شد.

استاندار ایلام با اشاره به تقارن بهار طبیعت و بهار قرآن، گفت: رئیس جمهور راه و راهبرد را برای سال ۱۴۰۳ ترسیم کردند که امیدواریم با توجه به طرح و برنامه‌ها در سال جدید کارها را پیش ببریم.

بهرام نیا دو توفیق بزرگ استان را برگزاری باشکوه اربعین و انتخابات عنوان کرد و افزود: با کمک اعضای ستاد اربعین و همه دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی، نظامی، انتظامی، سپاه و بسیج، ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از مرز مهران بدون هیچ تهدید امنیتی و کمبود خدمات بهداشتی و درمانی و غذایی، تردد کردند که کسب این توفیق معنوی، ملی و اجتماعی را به ارتش، سپاه و بسیج و نیروهای امنیتی و قضایی در سال‌جاری تبریک عرض می‌کنم.

وی با بیان اینکه در بحث تشرف زوار به عتبات عالیات از ۲۵ اسفندماه تاکنون بیش از  ۱۱۵ هزار زائر از مرز مهران وارد کشور عراق شدند، اظهار داشت: از همه دست‌اندرکاران و هیئآت ‌و مواکب در اربعین در مراسمی قدردانی شد و در این راستا ۳۵۰ دیگ طبخ غذا خریداری و به مواکب فعال تحویل می‌شود.

نماینده عالی دولت در استان ایلام  تصریح کرد: با هم‌افزایی مردم و مسئولان، انتخاباتی باشکوه از نظر مشارکت و با کیفیت برگزار شد و با توجه به پیش‌بینی‌ها و نظرسنجی‌ها، ایلام جزو سه استان آخر از نظر مشارکت بود اما با اعتمادی که به مردم، ستاد انتخابات و همه عوامل و دست‌اندرکاران و دستگاه‌های فرهنگی داشتیم در نشست ستاد انتخابات کشور با حضور معاونین استاندار ایلام اعلام کرده‌ام که جزو استان‌های برتر از نظر مشارکت خواهیم بود‌.

وی اضافه کرد: در حوزه سیاسی استان ایلام از استان‌هایی بود که کانون توجه بدخواهان و ضد‌انقلاب بود و با توجه به شرایط قومی و فرهنگی، به لطف خداوند متعال و با کوشش همه جانبه سپاه، بسیج و مردم در حوزه امنیتی، ما رتبه خوبی را در کشور کسب کردیم و در اربعین و انتخابات کوچک‌ترین بحث امنیتی نداشتیم.

وی با اشاره به اینکه راه‌های استان طی دو سال گذشته متحول شده است، افزود: سال ۹۸ و قبل از آن در اربعین به دلیل ترافیک سنگین، حداقل ۱۵ ساعت طول می‌کشید که ماشین‌ها مسیر ایلام تا مهران را طی کنند، اما با عزم و اراده و با مجاهدت و تلاش جمعی، کم‌تر از یک‌سال مسیر ایلام و مهران چهارخطه شد وتونل شماره ۲ در اربعین و تونل شماره ۱ اربعین در روزهای پایانی سال گذشته، زیر بار ترافیک رفت.

  استاندار ایلام گفت: سال گذشته ۸۱۶ چشمه سرویس بهداشتی در ۸ شهرستان و ۴۴ نقطه استان ایجاد شد که عمده این مجتمع‌های بهداشتی در اختیار گردشگران است و در مجموع ۲ هزار سرویس در مرز مهران و مسیرهای مواصلاتی استان آماده شده است.

وی یادآورشد: استان ایلام سال گذشته از نظر کاهش تصادفات و فوت ناشی از تصادفات، مقام اول را کسب کرد که بخش اعظمی از این موفقیت به دلیل تکمیل شدن زیرساخت‌های مواصلاتی  است.

بهرام‌نیا با اشاره به برپایی نمایشگاه و بازارچه‌های عرضه محصولات صنایع دستی، روستایی و سوغات محلی در ورودی تمامی شهرستان‌های استان، یادآورشد: خوشبختانه در ورودی ۷ شهرستان استان این بازارچه‌ها ایجاد و فعال شده است و ۱۶ بازارچه و ۲۸۰ غرفه در استان در حال ارایه خدمات هستند و برنامه نوروزگاه در شهرستان‌های استان برگزار شده است.

وی اضافه کرد: میزان اقامت گردشگران در استان ۳۲ درصد رشد داشت و با شناسایی و نظارت ترافیکی ۲۵ نقطه حادثه‌خیز و پر‌تصادف، منجر به کاهش ۳۳ درصدی تصادفات شد. هم‌چنین امسال ۱۱۷ غرفه صنایع‌دستی فعال و ۱۰۰ واحد بوم‌گردی آماده پذیرایی از گردشگران است.

استاندار ایلام گفت: از تلاش مجموعه مدیران استان و مردم فرهیخته و دلداده به قرآن، نظام و ولایت، به واسطه همراهی با کارگزاران دولت در راستای خدمت صادقانه و نیز از ارتباط و هم‌افزایی همه‌جانبه مردم و مسئولان استان تشکر و قدردانی قدردانی می‌کنم.

بهرام نیا با اشاره به اینکه اوج همراهی و تعامل مردم و مسئولان در کنگره بزرگ اربعین و انتخابات به منصه ظهور رسید، افزود: کارگزاران دولت با همراهی مردم بسیار خوب عمل کردند، قطعاً مشکلات و کاستی‌هایی در طول سال بود اما با تعامل و همراهی مردم و مسئولان این مشکلات و مسایل برطرف شد.

وی اظهار داشت: در کنگره بزرگ اربعین ۳‌میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از مرز مهران تردد کردند و مسئولان عالی‌رتبه کشوری با حضور در مرز مهران از  هم‌افزایی مردم و مسئولان قدردانی کردند.

  • نویسنده : ایرج ملکی