کرونا مانعی بزرگ برای دیدن جذابیتهای گردشگری در ایلام
کرونا مانعی بزرگ برای دیدن جذابیتهای گردشگری در ایلام

ایلام/ محمدکریم ویسی: صنعت گردشگری نه‌ تنها در ایران بلکه در تمام دنیا به دنبال شیوع ویروس کرونا تحت تأثیر قرارگرفته و بسیاری از کشورها با اقتصادهای متکی به این صنعت، دچار ضربه بزرگی شده که گردشگری ایران نیز به سهم خود در اقتصاد ضربه بزرگی را متحمل شده است. شیوع ویروس کرونا در روزهای پایانی سال همزمان شد با تعطیلات نوروز که طبق روال همه ساله بسیاری از مردم نیز درصدد برنامه ریزی، تهیه و رزرو بلیت و محل اقامت و... بودند که ورود ابن میهمان ناخوانده به ایران و دیگر کشورها نگرانی های زیادی را ایجاد کرد تا جائی که بسیاری از مردم از سفرهای خود صرف نظر کرده و ترجیح دادند در خانه بمانند.

سیروان سربلند، سرابکلان روایتگر سالهای دور، سیمره خروشان و موج در موج، سیوان سر به فلک کشیده، سراب ایوان و خنکای سایه سار درختهای بید، سربداران قلعه والی و سبزه زاران دامان زاگرس و مناطق مختلف در شمال و جنوب استان جذابیتهای گردشگری ایلام اند که امسال ویروسی به نام کرونا مانع از دیدن جذابیتهای گردشگری درایلام شده وهفت سین طبیعی ایلامیان امسال بدون مهمان و گردشگر، صفا و صمیمیتی نداشت.

هفت سین طبیعی ایلامیان که سالهای سال است پذیرای گردشگران در اقصی نقاط کشور و حتی خارج از کشور بود، امسال ویروسی به نام کرونا آن را زمین گیر کرد و نگذاشت صدای سازو دهل و سورنا و دیگر آوازهای محلی برای لحظه ای گردشگران را شاد کند و همچنان در انتظار روزی خوش برای گردشگران در آینده هستند.

برای آنانکه بر سیروان پای می نهند آسمان دست یافتنی است. آنکه از سرابکلان و کوچه های تاریخی آن می گذرد زمزمه دور مردان تاریخی شنیدنی است. آنکه در کناره سیمره می نشیند و از پیچاپیچ آن روایت تاریخ این دیار را می شنود و شانه به شانه سیوانکوه اقتدار و بزرگی را تجربه می کند.

در سراب ایوان می توان چشم دوخت به تابلوی زیبایی طبیعی و در قلعه والی از گذار تاریخی این شهر دیدن کرد. هر صبح با صدای آواز چکاوکان دامان زاگرس از خواب بیدار شد و هر شام به خواب رفت. ایلام، این سرزمین باستانی و بکر با مناظر چشم نواز طبیعی میزبانی در خور است برای سفر به جای جایش و پاسداشت بهار هزار رنگ ایران سربلند. برای آنان که در سالهای گذشته از این دیار زیبا دیدن کرده اند گرمای جنوب و صدای زمزمه آبشارها و رودهایی نظیر سیمره و کوههای سر به فلک کشیده شمال آن، تابلوهای هوش ربا از خاطره این دیدارند که نام ایلام را در ذهن و زبان زنده می کنند.

 استان ایلام یکی از استانهای تاریخی کشور می باشد که سابقه دیرینه در خطه بزرگ ایران زمین دارد و وجود آثارهای باستانی، تپه های تاریخی، طبیعت بکر و هزار رنگ و کوههای سر به فلک کشیده، غارهای بی نظیر و دیگر جاذبه های طبیعی باعث شده است که آفتاب ایران از ایلام طلوع کند.

تاریخ و میراث ۱۰ هزار ساله از زندگی بشر، گردشگری دفاع مقدس و مذهبی و جاذبه های طبیعی و هزار رنگ آن از موارد گردشگری این دیار مرزی است. در هر کجای این استان قرار بگیرید به فاصله کوتاه زمانی می توانید به یک اثر مهم گردشگری و میراثی گران بها در استان دسترسی داشته باشید.

در این دیار مرزی تپه های باستانی قابل توجهی همچون تپه باستانی علی کش دهلران  وجود دارد که نظر هر بیننده را به خود جذب می کند و شاید دلیل این باشد که تپه علی کش همچنان محکم و استوار و مغرور از این که همه تاریخ را در دل خود جای داده است همچون نگینی درخشان در گرمایی که دشت موسیان را چون سرابی می نمایاند، خود نمایی می کند.

ایلام یا همان سرزمین رنگها به دلیل داشتن طبیعت زیبای خدادادی و وجود کوههای سربه فلک کشیده قلارنگ، مانشت، سیوان ، مله گون ، کبیرکوه ، ششکلان ، قلاقیران و تعداد کثیری دیگر که به دلیل زیاد بودن نمی توان آنها را نام برد آوازه مردان و زنان سخت کوش و حماسه ساز آن در بزم و رزم دهل و سرنا شنیده می شود، به عنوان استانی مهمان نواز هر ساله پذیرای گردشگران و دوستداران زیبایی، فرهنگ و هنر و تاریخ و تمدن بوده است.

ایلام یا همان عروس زاگرس ، سرزمین رنگها ، استان چهار فصل و یا سرزمین طلوع خورشید این استان لبریز از حماسه های ماندگار دفاع مقدس قاب دیدگان هر بیننده ای را می نوازد و دهان هر گردشگری را به شگفتی و حیرت وا می دارد و آغوش آن برای مهمانان در تمام فصول سال باز است.

با شروع شدن فصل بهار، استان ایلام با قلم موی آفریدگار هستی به گنجینه ای از زیبایی ها تبدیل می شود و کوه های سر به فلک کشیده و مخملین آن در ایام بهار و دیگر فصل های سال با صدای ساز و دهل دست بر شانه به نشانه تولد دوباره زمین آماده رقص و پایکوبی می شوند و انواع پرندگان با آوازهای دلنشین خود، خستگی های کاری یکسال گذشته را از تن گردشگران در خواهند آورد.

استان ایلام با داشتن۶۰۰ هزار هکتار اراضی جنگلی معادل یک سوم جنگل های غرب کشور، ۱۵رودخانه دائمی،۲۰ سراب، ۵۴۴ اثر ملی ثبت شده، پدیده ها و چشمه های آب گرم متعدد، یکهزار گونه گیاهی، ۳ منطقه حفاظت شده، ۵ ذخیره گاه جنگلی و حدود ۸۰ زیستگاه حیات وحش از نظر تنوع زیستی و محیط زیست طبیعی از جاِیگاه ممتازی در کشور برخوردار است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام گفت: تعداد آثار شناسایی شده در سطح استان بیش از ۲ هزار اثر می باشد که از این تعداد حدود ۷۸۰ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است که این آثار شامل قبرستان، محوطه، تپه، بنای تاریخی، غار و غیره می باشند.

” عبدالمالک شنبه زاده” در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما با اشاره به اینکه ۱۱ اثر منقول شامل گچبری به ثبت رسیده است، افزود: ۹ اثر طبیعی شامل درخت و غار و آبشار و ۴۳ اثر معنوی شامل آداب و رسوم و فرهنگ و غذا های محلی استان از جمله عروسی سنتی، همیاری در برداشت محصولات کشاورزی، همیاری در پشم چینی گوسفندان به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به اینکه با توجه به قدمت دیرینه و تمدن کهن استان کلیه آثار موجود، مهم و از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند، اظهار داشت: ازجمله شاخص ترین آثاری که شاید به دلیل نوع ساخت و سبک معماری، قدمت و غیره بیشتر مورد توجه علاقمندان و پژوهشگران قرار گرفته می توان به تپه های پیش از تاریخ دهلران، شهر تاریخی سیمره واقع در دره شهر، شهر تاریخی سیروان واقع در سرابکلان، پل گاومیشان واقع در دره شهر، قلعه والی شهر ایلام، قلاع میرغلام هاشمی، پور اشرف، جهانگیر آباد واقع در شهرستان دره شهر، عمارت والی کهره واقع در شهرستان هلیلان و غیره اشاره کرد.

وی با بیان اینکه از مهمترین وظایف و برنامه ها برای این آثار حفاظت، ثبت، مرمت و معرفی آثار می باشد، اظهار داشت: علت تخریب آثار یکی عوامل انسانی به دلیل آشنا نبودن و عدم آگاهی خواسته یا ناخواسته و حفاری های غیر مجاز هست و دیگر هم دلایل طبیعی همچون سیل ، زلزله ، فرسایش و …به مرور ایجاد می گردد. 

وی به مهمترین مشکلات موجود در استان که بعضا باعث تخریب آثار می شوند، اشاره و تصریح کرد: اجرای پروژه های عمرانی بدون اخذ استعلام از این اداره کل، کمبود وسیله نقلیه مناسب در شهرستان ها ، کمبود نیروی متخصص برای سرکشی از آثار و عدم اعتبار کافی جهت مرمت های اضطراری و حفاظت از آثار می باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام به مهمترین جاذبه های تاریخی استان اشاره و خاطر نشان کرد:موزه تاریخ کشاورزی، قلعه والی و موزه مردم شناسی ، تنگ بهرام چوبین، تنگ ماژین ، قلعه شیخ مکان، قلعه امیر آباد، شهرباستانی سیمره ، شهر تاریخی سیروان، آتشکده دره شهر ،آتشکده کوشک، سنگ نوشته آشوری، سنگ نوشته قوچعلی ، قلعه کنجانچم ، سنگ نوشته تخت خان، پل تاریخی گاومیشان ، پل چم نمشت و تپه علی کش دهلران از مهمترین جاذبه های تاریخی استان ایلام هستند.

شنبه زاده به مهمترین جاذبه های مذهبی استان اشاره و افزود:امامزاده عباس دهلران، امام زاده سید حسن مهران ، امامزاده علی صالح صالح آباد ، امامزاده محمد عابد ملکشاهی ،  بقعه حاج بختیار چوار، بقعه حاجی حاضر ایوان ، بقعه سید عبداله ایوان، امامزاده ابراهیم قتال دهلران ،امامزاده سید اکبر دهلران، امامزاده سید ناصرالدین دهلران و امامزاده سید فخر الدین دهلران از جاذبه های مذهبی استان هستند.

وی به مهمترین جاذبه های طبیعی وغیر طبیعی استان اشاره و اظهار داشت: تفرجگاه منجل ، تنگ ارغوان ، تنگ دالاهو ، تفرجگاه ششدار، تنگ حمام ، تجریان ، آبگرم دهلران،  جشمه قیر روان ، غار خفاش ، فرجگاه مله پنجاب ، جغاسبز،  تفرجگاه میان تنگ ، غار طبیعی زینه گان ، کوهستان مانشت، کوهستان کبیرکوه ، چشمه دو قلو آبدانان،اردوگاه خوران، تنگه رازیانه ، آبشار منجل، آبشار اما ، منطقه آوه زا، شلم و تنگ ویژدرون از جاذبه های طبیعی وغیر طبیعی به شمار می روند.

وی تصریح کرد: قرارگیری در مسیر اصلی عتبات عالیات، وجود جاذبه ها ویژه و سایتهای بکر طبیعی، تنوع اقلیمی فوق العاده، وجود ویژگی های محیطی مختلف از قبیل کویر، کوهستان، جنگل، وجود رشته کوههای زاگرس، جاذبه های طبیعی شناخته شده با حوزه نفوذ ملی و بین المللی، وجود منابع آب و خاک مستعد و فراوان ، وجود آثار متعدد مذهبی، مهمان نوازی اهالی و ساکنان استان،وجود آثار تاریخی و فرهنگی متعلق به دوران مختلف چند قومیتی بودن، این استان به عنوان یکی از ویژگی های جاذب گردشگران، ساختار جوان جمعیت، قابلیتهای متعدد اقتصادی، اجتماعی وفرهنگی ناشی از پیشینه طولانی صنعتی نفت دربخش هایی از استان، دارا بودن سابقه و تجربه تولید بسیاری از صنایع دستی مرغوب و با کیفیت بالا در این مناطق، برخورداری از پتانسیلهای کشاورزی وباغداری، قرار گیری جاذبه های جنگی در کنار دیگرجاذبه ها از جمله جاذبه های طبیعی، تاریخی فرهنگی و غیره را از دلایل اهمیت این دیار عنوان کرد.

وی به دارایی های راهبردی استان در سطح کلان و مسیر عتبات عالیات اشاره کرد و گفت:توسعه اقتصادی اقتصادی، اجتماعی همه جانبه با بهره برداری بهینه از منابع فرهنگی و طبیعی گردشگری استان،ایجاد فرصت های جدید شغلی مستقیم وغیرمستقیم در زمینه مختلف گردشگری، افزایش درآمدهای حاصل از گردشگری با تنوع سازی فعالیت های اقتصادی گردشگری، افزایش ظرفیت و کیفیت مستمر تاسیسات اقامتگاهی استان، توسعه بازارهای هدف گردشگری با توجه به روند گردش های مسافران،ایجاد دسترسی به جاذبه های شاخص استان،افزایش توانمندی منابع انسانی شاغل در بخش گردشگری استان،توسعه گردشگری زیارتی، گردشگری دفاع مقدس ، گردشگری سلامت وطبیعت گردی در استان و ایجاد مرکز اطلاع رسانی در مرز بین المللی مهران  را از ویژگی های این استان در زمینه های گردشگری برشمرد.

وی مهمترین اقدامات در جهت توسعه گردشگری  را بررسی وشناسایی مسیرها و مقاصد جدید گردشگری در سطح استان.، ساماندهی گردشگران ورودی به استان بویژه ورودی های مرز بین المللی مهران، تشکیل ستاد ساماندهی اربعین حسینی ، تهیه بانک اطلاعاتی از مشاغل موجود در صنعت گردشگری استان ، بررسی ،ساماندهی ورتبه بندی آزانسها ،تورگردانان وراهنمایان تورهای گردشگری. استان، بررسی راهکارهای جذب گردشگران داخلی به استان، بررسی توسعه گردشگری محلی- منطقه ای با رویکرد ایجاد اشتغال، نیاز سنجی در حوزه زیرساخت ها ،تسهیلات وخدمات گردشگری و استاندارد ساز طرح های گردشگری عنوان کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام گفت: مشکلات زیرساختی و کمبود امکانات اقامتی و تسهیلات گردشگری،وجود گرد و غبارهای وسیع در سطح استان بویژه در فصل تابستان، کوهستانی و صعب العبور بودن دسترسی به برخی از جادبه های طبیعی، شرایط اقلیمی و آب و هوایی بویژه گرمای هوا در فصل تابستان، عدم توجه به ظرفیت تحمل گردشگری جاذبه های طبیعی و مشکلات زیست محیطی، تخریب و بهره برداری غیر اصولی از منابع طبیعی، موانع ساختاری فرهنگی، نبود مراکز عمده فرودگاهی، عدم اتصال استان به شبکه راه آهن سراسری و تداوم شرایط وآثار نامطلوب ناشی از جنگ از مهمترین مسائل و تنگناهای استان هستند.

شنبه زاده به تاثیرات بیماری کرونا بر مراکز گردشگری استان اشاره و افزود:تعطیلی تمامی تاسیسات گردشگری، تعطیلی کلیه بازارچه ها، کارگاههای تولیدی، فروشگاهها و مشاغل خانگی حوزه صنایع دستی، رکود کامل بازار تولید و فروش محصولات صنایع دستی و بیکاری چندماهه کارکنان تاسیسات گردشگری و صنعتگران و تولیدکنندگان صنایع دستی و به تبع آن ایجاد مشکلات معیشتی برای این قشر آسیب پذیر بوده است

وی با اشاره به اینکه این استان سرزمینی است که نامهای همچون عروس زاگرس، سرزمین رنگها،استان چهار فصل و سرزمین خورشید را به خود گرفته است، خاطرنشان کرد: دره های شگفت انگیز،رودها و آبشارهای زیبا، غارهای بی نظیر ، کوههای سربه فلک کشیده، اقلیم متنوع آب و هوایی، همجواری دیدنی کوه و دشت، سادگی هزاررنگ طبیعت ، صداقت فرهنگ و هنر و چشم اندازهای متنوع، این سرزمین را به شاهکار خلقت ایران زمین تبدیل کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان ایلام با اشاره به اینکه فصول سال در ایلام آنچنان به هم آمیخته اند که نقاط گرمسیری و سردسیری و معتدلش در آغوش همدیگرند،گفت: استان ایلام دارای ۱۰ شهرستان می باشد که هر کدام از آنها دارای طبیعت زیبا و آثارهای متعدد و کوههای سربه فلک کشیده و طبیعت بکر و جذاب هستند.

شنبه زاده افزود: علاوه بر مکانهای گردشگری، این استان از لحاظ صنایع دستی زبانزد عام و خاص است که مهمترین آنها گلیم نقش برجسته است که از نظر اصالت و تولید مهمترین و شاخص ترین صنعت دستی و بومی استان می باشد و نقش و نگارهای آن از طبیعت، تاریخ و فرهنگ این منطقه الهام گرفته است

وی اظهار داشت:جاجیم، نمد، گیوه بافی ،عبابافی،صنایع چوبی همچون معرق و منبت ، احرامی بافی،بافت سیاه چادر، حصیر بافی، گلیم ساده و غیره از دیگر صنایع دستی استان است که علاوه بر رشته های بومی صنایع دیگری همچون قلمزنی، نقاشی روی سفال ، طراحی سنتی و غیره به هنر جویان آموزش داده می شود.

  • نویسنده : محمدکریم ویسی
  • منبع خبر : پایگاه خبری جزمان